Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil si stimulentul de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil si stimulentul de insertie

Buna ziua! Urmeaza sa nasc in luna septembrie 2016 si as vrea sa stiu cum pot alege concediul de crestere copil. Cum se procedeaza ptr obtinerea stimulentului? Aleg perioada de concediu maxima, in cazul meu 2 ani si revin mai devreme ( 1 an 6 luni) sau declar de la inceput ca aceasta din urma este perioada aleasa? Din acea perioada de 6 luni, una va fi a tatalui. Conteaza care?
Va multumesc
1. Concediul crestere copil (CCC) are o singura durata, pana la implinirea varstei copilului de 2 ani.

2. Dvs. solicitati de la inceput CCC pana la varsta de 2 ani si apoi puteti oricand sa reluati activitatea.

3. - Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC atunci, fie ca intra sau nu si el cel putin o luna in CCC, se reduce CCC al dvs. cu o luna de zile.
- Tatal copilului poate intra oricand in CCC, adica poate intra si dupa cateva luni si apoi poate relua activitatea iar dvs. reluati activitatea si apoi reintrati in CCC (dar acaesta varianta este mai greoaie si pentru dvs. si pentru angajatorul dvs..

4. - Daca reluati activitatea cu cel putin 60 de zile inainte de a implini copilul 2 ani veti putea solicita stimulentul de inasertie care se plateste pana implineste copilul 3 ani.
- In aceste 60 de zile intra si luna rezervata tatalui copilului.

5. Daca tatal copilului nu a intrat in CCC pana reluati dvs. activitatea atunci dvs. veti primi stimulentul de insertie pana implineste copilul 2 ani si 11 luni.

6. Puteti sa solicitati si direct stimulentul de insertie, fara sa mai intrati in CCC.