Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietatea vecinului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietatea vecinului

Vecinul din spatele terenului meu si-a adus terenul la "nivel", unghiul de panta si de scurgere fiind in scadere spre mine, prin intrarea pe proprietatea mea cu 40cm de fundatie de beton cu tuburi de drenaj orientate tot spre mine. Nu are nicio bordura care sa impiedice apa de pe proprietatea lui sa nu se scurga catre proprietatea mea.
Care este articolul din lege prin care l-a putea pune sa-si colecteze apa rezultata din ploaie sau din menaj si sa nu o deverseze pe proprietatea mea?
Despre "extinderea" proprietatii lui cu 40cm? Eu cand am cumparat terenul constructiile lui erau deja facute. Conteaza acest lucru?
Nu in ultimul rand, am auzit de regula iluminarii sau insoririi: cum calculez distanta minima dintre constructii pentru o casa ce se face la Estul/rasaritul alteia? trebuie sa tin cont si de cel ce ar construi candva la Vest, avand in vedere ca nu exista constructii catre acel punct cardinal?
Multumesc
dragos081975 a scris:

Care este articolul din lege prin care l-a putea pune sa-si colecteze apa rezultata din ploaie sau din menaj si sa nu o deverseze pe proprietatea mea?

Art.602 si urmatoarele, Codul civil.

dragos081975 a scris:
Despre "extinderea" proprietatii lui cu 40cm? Eu cand am cumparat terenul constructiile lui erau deja facute. Conteaza acest lucru?

Conteaza situatia de fapt in care ati cumparat, de la caz la caz.
puteti fi mai explicit? am spus ca atunci cand am cumparat terenul fundatia vecinului era construita.