avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietatea vecinului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietatea vecinului

Vecinul din spatele terenului meu si-a adus terenul la "nivel", unghiul de panta si de scurgere fiind in scadere spre mine, prin intrarea pe proprietatea mea cu 40cm de fundatie de beton cu tuburi de drenaj orientate tot spre mine. Nu are nicio bordura care sa impiedice apa de pe proprietatea lui sa nu se scurga catre proprietatea mea.
Care este articolul din lege prin care l-a putea pune sa-si colecteze apa rezultata din ploaie sau din menaj si sa nu o deverseze pe proprietatea mea?
Despre "extinderea" proprietatii lui cu 40cm? Eu cand am cumparat terenul constructiile lui erau deja facute. Conteaza acest lucru?
Nu in ultimul rand, am auzit de regula iluminarii sau insoririi: cum calculez distanta minima dintre constructii pentru o casa ce se face la Estul/rasaritul alteia? trebuie sa tin cont si de cel ce ar construi candva la Vest, avand in vedere ca nu exista constructii catre acel punct cardinal?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters121575 , utilizator 10:58, 30 August 2016
dragos081975 a scris:

Care este articolul din lege prin care l-a putea pune sa-si colecteze apa rezultata din ploaie sau din menaj si sa nu o deverseze pe proprietatea mea?

Art.602 si urmatoarele, Codul civil.


dragos081975 a scris:
Despre "extinderea" proprietatii lui cu 40cm? Eu cand am cumparat terenul constructiile lui erau deja facute. Conteaza acest lucru?

Conteaza situatia de fapt in care ati cumparat, de la caz la caz.
puteti fi mai explicit? am spus ca atunci cand am cumparat terenul fundatia vecinului era construita.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiltrare apa hazna pe terenul meu. Dumitru19 Dumitru19 Buna ziua, De aproape un an am achizitionat un imobil. Saptamana trecuta am sesizat ca pe terenul meu a aparut apa urat mirositoare,putin colorata, chiar la ... (vezi toată discuția)
Deversare ape uzate pe strada AlinaMarinBadea AlinaMarinBadea Buna ziua. In zona in care locuim nu exista canalizare asa ca avem o fosa septica ecologica. Acest tip de fosa, pentru cine nu cunoaste, are 2 compartimente, ... (vezi toată discuția)
Deversara apelor menajere pe proprietatea vecinului fight_for_justice fight_for_justice Ca urmare a realizării unor lucrări de amenajere in curtea din spatele casei, am descoperit la cca. 15 cm adancime tuburile de beton prin care vecinul isi ... (vezi toată discuția)