Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA neplatitoare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA neplatitoare TVA

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema.
Sunt traducator autorizat. As dori sa inchei un contract de colaborare cu o firma din Germania, problema e ca firma germana imi cere cod fiscal comunitar, deci nu imi accepta facturile fara TVA.
Intr-adevar firma straina nu poate contabiliza factura mea fara TVA sau doar e o obisnuinta a cere facturi cu TVA?
Din pacate pentru mine ca traducator nu prea merita sa ma inscriu in ROI.
Ce as putea face?
Multumesc pentru ajutor.
Va puteti inscrie ca platitor de TVA si, implicit in ROI, doar in relatiile cu partenerii din Ue.