avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 250 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA neplatitoare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA neplatitoare TVA

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema.
Sunt traducator autorizat. As dori sa inchei un contract de colaborare cu o firma din Germania, problema e ca firma germana imi cere cod fiscal comunitar, deci nu imi accepta facturile fara TVA.
Intr-adevar firma straina nu poate contabiliza factura mea fara TVA sau doar e o obisnuinta a cere facturi cu TVA?
Din pacate pentru mine ca traducator nu prea merita sa ma inscriu in ROI.
Ce as putea face?
Multumesc pentru ajutor.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 19:48, 13 August 2016
Va puteti inscrie ca platitor de TVA si, implicit in ROI, doar in relatiile cu partenerii din Ue.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inscriere in registrul operatorilor intracomunitari roxana_c_09 roxana_c_09 Buna ziua, Sunt traducator PFA neplatitor de TVA si pentru a colabora cu diverse birouri din UE mi s-a cerut un nr de TVA. Din cate am inteles, pentru a ... (vezi toată discuția)
Inscriere in roi (registrul european al platitorilor de tva) ionliviu ionliviu Sunt traducator si PFI. Sunt pe cale sa semnez un contract cu o firma din UE (Spania). NU sunt platitor de TVA si nici nu sunt iregistrat in scop de TVA. ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa poluare, acte in instanta ContSters314385 ContSters314385 Buna seara, am dat in judecata adm. finantelor publice pentru recuperare taxa poluare. La prima infatisare la tribunal, judecatoarea mi-a pus in vedere sa mai ... (vezi toată discuția)