avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Doua dosare penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Doua dosare penale

Buna ziua !
Rog cu o lamurire in problema care o am,

Am o condamnare cu suspendare pentru un furt la fostul loc de munca, de 1 an si 8 luni, a trecut 10 luni de atunci, recent sunt cercetat intr-un dosar cu mai multe persoane pentru trafic si consum de droguri, eu acum sunt in control judiciar...instanta de judecata a dedus ca in cazul meu a fost vorba doar de consum, la perchezitie am avut si 5 grame de canabis...am declarat ca sunt pentru consum propriu, am spus de unde am cumparat, in ce data si ca sunt dispus sa ajut organele de politie la prinderea acelui traficant, din cei 9 propusi pt arest preventiv doar eu cu inca o persoana nu am fost retinuti....acel denunt l-am facut in fata comisarului acum cateva zile, intrebarea mea este: La finalul dosarului sau la ultima instanta ma poate condamna cu executare avand in vedere ca am acea suspendare ? ...eu am recunoscut ca sunt un consumator ocazional si ca nu am vandut niciodata. -ma gandesc ca ma retinea daca vroia sa ma condamne cu executare-
Va multumesc !

Nu e obligatoriu sa va retina ca sa fiți condamnat ulterior.
Încercați sa apelați la avocat pentru a înțelege bine situația juridica.

Dacă e vorba doar de consum ați putea avea șanse sa scăpați de condamnare dar este foarte greu.
Trebuie sa fiți foarte bine aparat în faza de urmarire penala.
Multumesc pentru raspuns!

Am angajat un avocat, m-a reprezentat in instanta, ma reprezinta in continuare (dar am zis sa tot intreb, va imaginati ca am aceasta problema pe cap) comisarul sef spune ca singura mea sansa sa scap e sa fac acel denunt, de la asta nu m-am inlaturat deloc, chiar eu am spus in fata instantei ca sunt dispus sa ajut, probabil si de aceea mi-a dat drumul...nu mi-a dat arest de 29 de zile....dar si daca acel denunt o sa iasa si eu respect toate obligatiile controlului judiciar, judecatorul chiar nu ar tine cont de asta ? ...el stiind foarte bine ca si o zi daca ma condamna fac si acea suspendare de 1 an si 8 luni
Sunteți trimis deja în judecata?

Faceți denunțul
Nu sunt trimis in judecata, pana pe 27 septembrie inclusiv am control judiciar...dupa aceasta data nu stiu procedurile, avand in vedere ca in acest dosar suntem mai multi...e posibil sa se incheie mai repede cu noi, cei cu control judiciar ?...cei din arest preventiv pe 26 luna aceasta o sa-i duca la prelungire de mandat. Eu denuntul l-am facut, scris, semnat...saptamana ce urmeaza ma vad cu comisarul sef de ancheta si cu acel prieten care e dispus sa ma ajute...sper sa iasa cat mai repede, eu il iau in calcul, de aceea am spus daca judecatorul o sa tina cont de acest ajutor si nu o sa ma condamne, se poate acest lucru ?
Multumesc mult !
Cred ca nu am inteles bine, sunt trimis in judecata atata timp cat sunt sub control judiciar, nu ? dupa acea ordonanta de 24 de ore, la tribunal, atunci cand procurorul a cerut arest preventiv pentru toti inculpatii, 9 eram toti...iar judecatorul a facut o diferentiera asupra periculozitatii participantilor, astfel incat fata de persoanele eu si X pt care nu a reusit sa se probeze faptul ca ar fi vandut droguri, considera suficienta masura controlului judiciar, jdecatorul considera ca nu a fost trecut acel prag psihologic in care faptuitorul accepta sa vanda el insusi droguri, aceasta modalitate fiind considerata de instanta ca fiind cea mai periculoasa. Dupa raspunsul judecatorului, si plecarea acestuia din sala...procurorul si comisarul sef m-a luat pe mine si pe cealalta persoana, pe rand ...si tot spunea sa facem denuntul ca nu scapam ...probabil nu se astepta ca judecatorul sa ia decizia in care noi sa nu stam in arest preventiv, nu stiu...la asta m-am gandit

Alte discuții în legătură

Prelungirea mãsurii arestãrii preventive Corina Capotã Corina Capotã Credeţi că se justifică prelungirea măsurii arestării preventive numai pentru gravitatea faptei săvârşite de inculpat, gravitate care este ... (vezi toată discuția)
Bună ziua în anul 2020 am fost arestat preventiv timp de 3 ... SergiuAR SergiuAR Bună ziua în anul 2020 am fost arestat preventiv timp de 3 luni pana în 2021 după care am primit 2 ani și 4 luni cu suspendare pt trafic de droguri de ... (vezi toată discuția)
Consum/trafic de droguri vlady_alive vlady_alive ce parere aveti despre arestarea unui tanar de 19 ani care a fumat cu prietenii la chefuri cate o tigara-doua de hasis..(fara a le cere vreun ban in ... (vezi toată discuția)