Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce presupune vânzare cota indiviza?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce presupune vânzare cota indiviza?

Buna ziua, v.as ruga sa ma lămuriți într.o problema: suntem doi proprietari pe un teren extravilan moștenit,avem cadastru ptr tot terenul,titlu proprietate. La primărie din 4000 mp eu am rol pe 2500 si coproprietarul 1500…asa am convenit sa folosim împreună cu alte terenuri. Poate vinde cei 1500 mp ,cu acordul meu ? Care ar fi varianta cea mai ieftina? Daca face vânzarea cotei indivize ce presupune? Se face un nou cadastru ? Eu îmi voi putea vinde cei 2500 mp mai târziu si in ce condiții?cine îmi va da acordul,noul proprietar? Va mulțumesc.
Daca ambii sunteti coproprietari pe teren,min cazul in care unul dintre dv intentioneaza sa instraineze,este necesar sa se realizeze iesirea din indiviziune