Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIU IN PREAVIZ
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIU IN PREAVIZ

Buna seara!
Se poate lua concediu de odihna in preaviz?
Preavizul nu suspenda CIM asa ca puteti sa luati si CO daca angajatorul va aproba.
Medu a scris:

Buna seara!
Se poate lua concediu de odihna in preaviz?

Cum a spus dl. Tudor, da, se poate lua, angajatorul oricum este obligat sa va plateasca concediul de odihna neefectuat la incetarea cim.
Despre ce preaviz este vorba?

1. Daca discutam de preavizul aferent unei demisii, raspunsul este NU. Zilele de preaviz trebuiesc sa fie "lucrate" ptr a putea sa predati toate lucrarile/inventarele/ etc.

2. Daca discutam de preavizul de concediere............. intrebarea mea este De ce va grabiti sa stati acasa? Veti avea ocazia sa o faceti dupa terminarea preavizului. Si in plus, veti primi niste bani aferente zilelor de CO neefecuate.
Dac si dvs. si angajatorul asa v-ati inteles...Domnul Valeriu are dreptate
Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele. Prin urmare, pe perioada preavizului se poate beneficia de CO chiar daca incetarea c.i.m. are loc ac urmare a demisiei sau a concedierii pentru motive care nu tin de persoana salariatului.