Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Instiintare salariata insarcinata, neprezentare la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Instiintare salariata insarcinata, neprezentare la servici 2 saptamani...

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie, am fost instiintata de catre o angajata ca este insarcinata, a prezentat adeverinta de la medicul ginecolog care atesta starea de graviditate, doar ca nu s-a mai prezentat la servici de 2 saptamani, in conditiile in care nu are concediu medical sau alt motiv....ce pot face?
Multumesc
O pontati nemotivat si daca doriti puteti demara procedura cercetarii disciplinare in vederea aplicarii uneia dintre sanctiunile prevazute de art.248 C.mun., exceptie facand desfacerea disciplinara a c.i.m.

De asemenea, mai exista si varianta suspendarii c.i.m. pentru absente nemotivate.

Art.51 C.mun.
.....
(2) Contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.
Anamaria1313 a scris:

... doar ca nu s-a mai prezentat la servici de 2 saptamani, in conditiile in care nu are concediu medical sau alt motiv....ce pot face?
Multumesc

Ati contactat angajata si v-a comunicat ca nu se afla in concediu medical,poate nu a stiut ca are obligatia sa anunte angajatorul. Nu recurgeti la masuri drastice inainte de a verifica situatia!
Anamaria1313 a scris:

... in conditiile in care nu are concediu medical sau alt motiv....ce pot face?
Multumesc

Daca nu sunteti sigur ca se afla in situatia de avea concediu medical, o pontati nemotivata pana la clarificarea situatiei ...si apoi in functie de cum s-a lamurit aspectul, veti proceda in consecinta.
Este f greu in conditiile in care exista la dosarul personal un nr de contact al angajatului ca acesta sa fie contactat? Imediat se recurge la nemotivat.... daca femeia este internata in spital si nu stie ca trebuie sa anunte unitatea?
Ar fi de ajuns sa confirme ca este in cm si poate fi pontata ca atare pana se prezinta certificatul de medical. Suntem oameni si exista situatii in care chiar nu trebuie sa fim radicali in aplicarea unor masuri.mai ales ca angajata a anuntat angajatorul ca este insarcinata.
Nu suntem radicali, este o solutie perfect legala.