Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Instiintare salariata insarcinata, neprezentare la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Instiintare salariata insarcinata, neprezentare la servici 2 saptamani...

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie, am fost instiintata de catre o angajata ca este insarcinata, a prezentat adeverinta de la medicul ginecolog care atesta starea de graviditate, doar ca nu s-a mai prezentat la servici de 2 saptamani, in conditiile in care nu are concediu medical sau alt motiv....ce pot face?
Multumesc
Nu am sustinut ca nu ar fi legal,numai ca in practica sunt si situatii cand putem sa dam dovada de intelegere ,mai ales daca constatam ca la mijloc nu e vorba despre rea vointa unui angajat,ci doar de o conjunctura,iar masura pe care urmeaza sa o luam nu afecteaza angajatorul...
Utilizatorul a intrebat ce poate face in aceasta situatie...iar ceea ce i s-a prezentat sunt exact solutiile pe care le poate adopts, fie ca il afecteaza sau nu pe angajator.