Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... contestatie decizie medicala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

contestatie decizie medicala

Buna ziua! Ma numesc Baluta Maria si sint bolnava din 1984. In 10 august am avut expertiza medicala fiindca sint in pensie de invaliditate. Am 54 de ani (n. 14.11.1961), data ivirii invaliditatii 19.02.1992, capacitate de munca pierduta in totalitate, capacitate respiratorie redusa in forma severa ( FVC=49%, FEV1=37%, FEV1/FVC=64%, FEF25-75=21%- nu respecta criteriile de acceptabilitate). Diagnostic clinic: Cod afectiune B90 J84 SECHELE TBC PULM SINDR HIPOANABOLIC; HTA ESENTIALA GRADUL I RISC CV MEDIU; deficienta functionala accentuata; grad de invaliditate II. Nu inteleg de ce trebuie sa mai merg la revizuire (2018-08-10), cind viata mea se desfasoara intre atitea restrictii ( fara efort, evitare frig, caldura excesiva, umezeala, vint, noxe) plus ca in mod frecvent fac hemoptizii ( de curind am facut de doua ori intr-o luna). Va rog sa ma ajutati sa inteleg daca am dreptul legal sa fac contestatie . Parerea specialistilor este ca trebuie sa fiu incadrata in nerevizuibil. Ce sa fac? Multumesc pentru ajutorul pe care mi-l dati de cite ori va caut. Sa fiti sanatosi. Cu stima, M.Baluta

Pentru contestarea deciziei emise de comisia medicala gasiti informatii aici: www.avocatnet.ro/content/for...