Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce am nevoie sa pot circula in UE cu copilul fara ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce am nevoie sa pot circula in UE cu copilul fara prezenta tatalui?

Eu romanca, tatal copilului meu este portughez, copilul (de 11 luni) nascut in UK si recunoscut de tata pe certificat nastere, copilul are numele de familie si al mamei si al tatalui.
Nu suntem casatoriti. Momentan suntem in Portugalia. Eu voi pleca cu fetita in Romania in septembrie anul acesta iar tatal va lua alta directie. Anul viitor eu ma voi intoarce cu fetita in UK. Pentru libera mea circulatie cu copilul ce anume am nevoie ? Am auzit ca as avea nevoie de o procura notariala acordul tatalui dar nimeni nu stie exact ce,cum, unde.
Am sunat la consulatul roman de la Lisabona insa nu am inteles nimic din discutia telefonica.
Cine stie din punct de vedere juridic care sunt pasii rog mult sa dea un reply.
Copilul are certificat de naștere romanesc și pașaport?
La consulat tatal trebuie sa își dea acordul sa ii faceți copilului pașaport ( daca nu are) și sa ieșiți cu copilul din România oricând înspre UK pe o perioadă de 2 ani sa zicem.
gi-jane2, moderator
Acum se poate face si procura mai generala? Pana mai demult, notarii insistau sa le spui exact perioada si localitatea unde pleaca minorul, mi se pare foarte nasol, daca vrei sa iesi lunar doar peste granita la cumparaturi ai de facut procura lunar?
Cris1971, utilizator
Copilul are cert nastere britanic, pasaport portughez si CI portugheza.
Nu la notar de face acorul scris al tatalui?
La notar, dar inteleg ca nu sunteti in tara, asa ca mergeti la consulat sau ambasada acolo unde sunteti. Puteti sa mergeti si la notar acolo, dar nu o sa stiti ce trebuie scris in acord ca sa va fie util si apoi, ar trebui tradus si apostilat. Daca mergeti la consulat, sariti peste partea cu tradusul si supralegalizarea.
da sunt in portugalia acum si urmeaza sa vin doar eu cu copilul in romania. pai si la ambasada nu mi-ar trebui un traducator autorizat? doresc sa stiu exact ce trebuie facut pt ca nu am masina, nu imi este prea usor sa circul spre lisabona plus ca tre sa iau si copilul cu mine