Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare bani
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare bani

Buna,am si eu o problema aparent simpla...am avut o relatie care s-a terminat,ea a pus punct...ideea este ca eu muncesc peste hotare si am trimia bani"acasa"pt ca aveam planuri impreuna...asa ca am dat avans de o anume suma ca sa i-a apartament prin programul prima casa,apoi l-m si utilat complet tot din banii mei...treaba e ca eu am venit cu banii iar ea a luat dif de credit pe numele ei,in concluzie apartamentul e pe numele ei...pot sa-mi recuperez"paguba"...pot face dovada ca banii au provenit de la mine si ca au ajuns in posesia ei,este suficient? ... Din punctul meu de vedere as putea spune ca este abuz de incredere si inselaciune din partea ei,din partea mea naivitate
Ce fel de relatie ati avut?
Exista vreun document de stare civila?
Buna ziua!

Daca puteti face dovada ca suma data cu titlu de avans pentru acordarea imprumutului ati dat-o dvs. atunci puteti sa o dati in judecata pe fost dvs. concubina si sa va recuperati acea suma . De asemenea, daca imbunatatirile au fost facute din banii dvs. si aveti dovada cu facturi , chitante , ati putea sa va recuperati suma prin instanta.
Gabriela Bejan, Avocat
am avut o relatie de 3 ani,in care am stat impreuna 1 an jumate,apoi ea a ramas singura cu parintii mei,eu am plecat la munca afara...nu am fost casatoriti,nu evem nici un document de stare civila
Lawyer35 a scris:

Buna ziua!

Daca puteti face dovada ca suma data cu titlu de avans pentru acordarea imprumutului ati dat-o dvs. atunci puteti sa o dati in judecata pe fost dvs. concubina si sa va recuperati acea suma . De asemenea, daca imbunatatirile au fost facute din banii dvs. si aveti dovada cu facturi , chitante , ati putea sa va recuperati suma prin instanta.

Care ar fi temeiul legal?
nu am un act precum ca i-am dat banii cu titlul de imprumut,eram impreuna,aveam o relatie,planuri de familie,nu aveam de unde sa stiu ce se va intampla...insa pot dovedii ca acei bani erau diurna mea si ca ea i-a ridicat dinf firma in numele meu...exista acte semnate de ea la contabilitate,copie dupa buletin,deci e clar ca banii sunt ai mei si ca au ajuns la ea