Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Filiala - obtinere personalitate juridica
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Filiala - obtinere personalitate juridica

Asociatia nationala x avizeaza inscrierea unei filiale in oras z. Aceasta trebuie inscrisa la Registrul Asociatiilor aflate la grefa judecatoriei competente pentru a-si dobandi personalitate juridica.
Intrebare:
- se fac demersuri similare infiintarii asociatiei in ceea ce priveste documentatia? aici ma refer la -act constitutiv al filialei, Statutul filialei, adaptate dupa Statutul asociatiei nationale.

Multumesc.
Borza, utilizator
Filialele sunt entităţi cu personalitate juridică, putând încheia, în nume propriu, acte juridice în condiţiile stabilite de asociaţie prin actul constitutiv al filialei. Ele pot încheia acte juridice de dispoziţie, în numele şi pe seama asociaţiei, numai pe baza hotărârii prealabile a consiliului director al asociaţiei.
Filiala se constituie prin hotărârea adunării generale a asociaţiei. Personalitatea juridică se dobândeşte de la data înscrierii filialei în Registrul asociaţiilor şi fundaţiilor.
În vederea înscrierii filialei, reprezentantul asociaţiei va depune cererea de înscriere, împreună cu hotărârea de constituire a filialei, statutul, actul constitutiv, actele doveditoare ale sediului şi patrimoniului iniţial ale acesteia, la judecătoria în a cărei circumscripţie teritorială urmează să-şi aibă sediul filiala.