Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... #Tari cu care Romania nu are acord de extradare
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

#Tari cu care Romania nu are acord de extradare

Va salut! Rog ajutor sau parere in aceasta privinta!

Din simplu motiv de ingrijorare datorita presiunilor externe la adresa tarii noastre (luand in calcul posibilitatea unui razboi in viitorul apropiat - potrivit surselor media), dar si din simpla mea curiozitate, as dori sa va adresez urmatoarea intrebare:

Cu ce tari Romania nu are acord de extradare?

Cu toata sinceritatea si tot respectul, nu mi-as dori sa fiu carne de tun, de sacrificiu pe teritoriul tarii noastre, in tot acest timp in care tara ne-a vandut toate resursele si ne-a jupuit de bani, iar noi sa o rasplatim cu propria viata.
Imi cer iertare, e prima oara cand postez asa ceva si sper ca nu am gresit ''rubrica''.

O zi superba si un servici usor va doresc!
un_cetatean00, utilizator
Romania nu are Tratat de extradare cu Kenya sau Somalia ori Indonezia.
Daca ne-ar ataca rusii, pana faceti dvs. instructia rusii vor fi ocupat deja Bucurestiul. Plus ca statul roman nu are bani pentru o armata de masa inzestrata cu armament contemporan.
tgeorgescu, utilizator
Sunt constient si de aspectul asta, tocmai din acest motiv as prefera sa plec in interes de serviciu in alt stat/tara si sa raman linistit o perioada, decat sa stau si sa privesc neputincios cum ne ducem toti pe capete aici.
Inteleg. Gasisem si eu mai multe variante, printre care si acestea.
Speram totusi sa ma contrazica cineva si sa-mi dea exemple de tari mai putin asemanatoare cu ''jungla'', dar se pare ca in principiu tot cam astea sunt. Va multumesc, apreciez !