Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... garantie pentru vicii ascunse redusa la 3 ani
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

garantie pentru vicii ascunse redusa la 3 ani

Buna ziua,
In clauzele unui contract de vanzare-cumparare pe care urmeaza sa-l semnez, pentru un apartament, dezvoltatorul (care este si vanzatorul) acorda doar 36 luni garantie pentru vicii ascunse. Din cate stiam eu aceasta garantie ar fi trebuit sa fie de 10 ani (cred ca legea 10/1995 prevede acest termen). Este permis (prin lege) ca dezvoltatorul sa reduca aceasta perioada la doar 3 ani, sau aceasta clauza este ilegala? Daca as semna contractul in aceste conditii mai pot beneficia de prevederile legii 10/1995 prin care ei sunt responsabili timp de 10 ani pentru remedierea viciilor ascunse?
Multumesc.
Conform Legii nr.10/1995, s-au stabilit perioade minime de garanţie pentru lucrări.

Printre obligaţiile executanţilor lucrărilor de construcţii se numără, potrivit Legii nr. 10/1995, remedierea pe propria cheltuială a defectelor calitative apărute din vina lor, atât în perioada de execuţie, cât şi în perioada de garanţie.

Totuşi, până ieri legea nu făcea referire la o perioadă minimă de garanţie, astfel că s-au introdus şi prevederi în acest sens. Mai exact, începând de astăzi, perioada de garanţie trebuie prevăzută în contractele încheiate între părţi, iar aceasta are, în funcţie de categoria de importanţă a construcţiei, o durată de cel puţin:

- cinci ani, pentru construcţiile din categoriile de importanţă A şi B;
- trei ani, pentru construcţiile din categoria de importanţă C;
- un an, pentru construcţiile din categoria de importanţă D.

În plus, garanţia se prelungește automat cu perioada necesară remedierii defectelor calitative constatate pe durata valabilităţii acesteia. Totodată, documentul deja prevede că „proiectantul, specialistul verificator de proiecte atestat, fabricanţii şi furnizorii de materiale şi produse pentru construcţii, executantul, responsabilul tehnic cu execuţia autorizat, dirigintele de şantier autorizat, expertul tehnic atestat răspund potrivit obligaţiilor ce le revin pentru viciile ascunse ale construcţiei, ivite într-un interval de 10 ani de la recepţia lucrării, precum şi după împlinirea acestui termen, pe toată durata de existenţă a construcţiei, pentru viciile structurii de rezistenţă rezultate din nerespectarea normelor de proiectare şi de execuţie în vigoare la data realizării ei”.

www.avocatnet.ro/content/art...

Conform codului civil:
Articolul 2.531
Dreptul la acţiunea în răspundere pentru vicii ascunse
(1) Dacă prin lege nu se prevede altfel, prescripţia dreptului la acţiune pentru viciile ascunse începe să curgă:
a) în cazul unui bun transmis sau al unei lucrări executate, alta decât o construcţie, de la împlinirea unui an de la data predării ori recepţiei finale a bunului sau a lucrării, în afara cazului în care viciul a fost descoperit mai înainte, când prescripţia va începe să curgă de la data descoperirii;
b) în cazul unei construcţii, de la împlinirea a 3 ani de la data predării sau recepţiei finale a construcţiei, afară numai dacă viciul a fost descoperit mai înainte, când prescripţia va începe să curgă de la data descoperirii.
Buna ziua,
A se vedea art. 2631 Cod Civil:
Dreptul la acţiunea în răspundere pentru vicii ascunse
(1) Dacă prin lege nu se prevede altfel, prescripţia dreptului la acţiune pentru viciile ascunse începe să curgă:
a) în cazul unui bun transmis sau al unei lucrări executate, alta decât o construcţie, de la împlinirea unui an de la data predării ori recepţiei finale a bunului sau a lucrării, în afara cazului în care viciul a fost descoperit mai înainte, când prescripţia va începe să curgă de la data descoperirii;
b) în cazul unei construcţii, de la împlinirea a 3 ani de la data predării sau recepţiei finale a construcţiei, afară numai dacă viciul a fost descoperit mai înainte, când prescripţia va începe să curgă de la data descoperirii.
(2) Pentru executarea unor lucrări curente, termenele prevăzute la alin. (1) sunt de o lună, în cazul prevăzut la lit. a), respectiv de 3 luni, în cazul prevăzut la lit. b).
(3) Dispoziţiile alin. (1) şi (2) se aplică şi în cazul lipsei calităţilor convenite ori al lipsurilor cantitative, însă numai dacă oricare din aceste lipsuri nu puteau fi descoperite, fără cunoştinţe speciale, printr-o verificare normală.
(4) Termenele prevăzute în prezentul articol sunt termene de garanţie înăuntrul cărora viciile trebuie, în toate cazurile, să se ivească.
(5) Prin dispoziţiile prezentului articol nu se aduce însă nicio atingere termenelor de garanţie speciale, legale sau convenţionale.
(6) Dispoziţiile prezentului articol se aplică, în mod corespunzător, şi în cazul produselor pentru care s-a prevăzut un termen de valabilitate, ca şi în cazul bunurilor sau lucrărilor pentru care există un termen de garanţie pentru buna funcţionare.