Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... viciile ascunse
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

viciile ascunse

viciile ascunse ( fosa imobilului) din contractul de vanzare cu clauza de uzufruct viager pentru parinti se poate ataca tinand cont ca vanzatorul este frate ?in cat timp de la cumparare?( fosa imobilului) multumesc.
VC-tin, utilizator
Buna ziua,

Se poate ataca in termen de 3 ani.

Va redau mai jos articolul de lege:

Art. 2531 C.Civ.

Dreptul la acţiunea în răspundere pentru vicii ascunse

(1) Dacă prin lege nu se prevede altfel, prescripţia dreptului la acţiune pentru viciile ascunse începe să curgă:

a) în cazul unui bun transmis sau al unei lucrări executate, alta decât o construcţie, de la împlinirea unui an de la data predării ori recepţiei finale a bunului sau a lucrării, în afara cazului în care viciul a fost descoperit mai înainte, când prescripţia va începe să curgă de la data descoperirii;

b) în cazul unei construcţii, de la împlinirea a 3 ani de la data predării sau recepţiei finale a construcţiei, afară numai dacă viciul a fost descoperit mai înainte, când prescripţia va începe să curgă de la data descoperirii.

Buna ziua,multumesc de raspuns . Am cumparat in Noiembrie 2014,in Iunie 2016 am vrut sa vidanjam si asa am aflat de viciu ptc. nu ne-a permis vitanjarea,in Ianuarie 2017 am facut o cerere de servitute pt a ajunge la fosa dar am fost respinsi pe motiv ca nu avem drepturi depline (vanzarea find cu clauza ) .Inteleg ca mai am putin timp sa cer pentru vicii ceva .Va multumesc .
VC-tin, utilizator