Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... omisiune - acordare spor de vechime + ce se poate face ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

omisiune - acordare spor de vechime + ce se poate face ?

Buna ziua !

O problema ce tine de atributiile salariatului de la Resurse Umane:
- la data de 01.07.20016 un coleg a trecut la o alta transa de vechime
- salariatul de la Resurse Umane a uitat sa aduca acest fapt directorului
printr-un Referat de specialitate si sa ceara emiterea unei Decizii in
sensul acordarii in plus a unui spor de vechime de 5% la salariu

1. - acest spor am inteles ca urma sa se acorde
imediat cu luna urmatoare, adica incepand cu luna 08.2016,
iar la salariul de pe data de 10.08.2016 - salariatul trebuia sa primeasca salariul marit ?
2. - daca acest spor s-a omis sa se dea la salariul din data de 10.08.2016,
cum se procedeaza ?
2.1. - Se mai face Referat si Decizie si se acorda acest drept salarial din urma ?
.... stiu ca nu se poate da o Decizie pentru un drept retroactiv ....
Sau
2.2. - pentru luna iulie 2016, adica pentru banii neplatiti
se va face o Rectificativa, urmand ca pentru luna august
sa i se dea normal acest spor si dreptul salarial aferent, in plus ?
... si se mentioneaza acest lucru in Decizie ?
sau se dau banii pentru spor pentru iulie 2016/diferenta de bani asa,
iar in Decizie se scrie doar pentru dreptul la zi ce i se acorda ?
Se va emite o decizie de acordare a noii gradatii de vechime , care isi va produce efectele de la data de cand trebuia acordata noua gradatie.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Se va da chiar o Decizie
prin care i se vor acorda drepturile salariale retroactiv ?

Dar actul aditional care de obicei trebuie comunicat Revisal,
cum va fi dat ?... ce ar trebui sa cuprinda ?

Un coleg de facultate mi-a spus la telefon ca
salariata va primi banii din urma doar daca
va da in judecata institutia si salariatul vinovat.
.... pentru ca altfel plata se va imputa contabilului ...
Este adevarat ?
oanaportar, utilizator
Da, se poate face o decizie prin care se stabileste noua gradatie , care isi va produce efectele de la data de cand trebuia acordata.

Ceea ce v-a spus telefonic acel coleg este corect doar partial , in sensul ca nu trebuie sa fie promovat un litigiu pentru ca sa i se acorde drepturile retroactiv.

Intr-adevar, angajatorul se poate indrepta apoi impotriva salariatului vinovat de aceasta situatie.
La dvs cand se platesc drepturile salariale aferente lunii august? Nu in septembrie? Acel spor pt trecerea in gradatie superioara se plateste incepand cu 1 august 2016,ceea ce inseamna ca se va plati efectiv abia pe statul de plata in septembrie,odata cu plata drepturilor salariale aferente lunii august... Intocmiti decizia asa cum ati fost sfatuita nu exista nicio problema in conditiile in care cred ca plata nici nu a fost facuta inca!
ContSters400311, utilizator
In cazul de fata
colegul a trecut la o alta transa de vechime
la data de 01.07.20016.

Drepturile salariale aferente lunii iulie
nu trebuiau platite la data de 10 august ?
.... deci nu in septembrie ....