Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Incompatibilitate
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Incompatibilitate

Viceprimarul unei comune, poate sa fie reprezentant al Consiliului local in Adunarea Generala a S.C.( o Societate de Salubritate din alta localitate) S.R.L. ? sau functia de viceprimar este incompatibila cu functia de reprezentant al UAT in Adunarile Generale ale SC de interes local sau de interes national, conform art. 87 alin 1 lit f, din legea 161/2003.
Intr-adevar, poate fi o situatie de incompatbilitate.

Potrivit art.87 alin.1lit.f din Legea 161/2003, funcţia de viceprimar este incompatibilă cu funcţia de reprezentant al unităţii administrativ-teritorialeă/bî în adunările generale ale societăţilor comerciale de interes local sau de reprezentant al statului în adunarea generală a unei societăţi comerciale de interes naţional.