Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de timbru persoana cu handicap
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de timbru persoana cu handicap

Buna seara,nu stiu daca am pus intrebarea la categoria care trebuie.As dori sa aflu daca cumpar o masina inscrisa pe anglia si vreau sa o trec pe numele meu cu numere de romania,mai platesc taxa de timbru?Mentionez ca masina nu va suferi nici o modificare.Am certificat de incadrare in grad de handicap accentuat cu valabilitate permanent.Va multumesc anticipat.
george535, utilizator
In vigoare sunt mai multe dispozitii contradictorii
Exista disp L nr 193/2015 care prevede Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1 din 3 ianuarie 2008, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică după cum urmează:

1. La articolul 26, litera c) va avea următorul cuprins:

” c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor;”.

Prin aceasta dispozitie noua,legiutorul in 2015 a prevazut dreptul persoanelor detinatoare de certificat de incadrare in grad accentuat/grav de handicap sa poata inmatricula autoturisme,motocicle cu atas,motocicluri -eliminandu-se sintagma si obligatia adaptarii tehnice a vehiculului
Totusi taxa de timbru auto este calculata de catre inspectorii ANAF care opereaza numai in temeiul disp Cod fiscal care prevede ca beneficiaza de facilitatea scutirii de la plata taxa auto,numai vehiculele adptate tehnic
Conditionat de interesul solicitantului acesta fie poate inmatricula vehiculul realizand adaptare tehnica auto care necesita 3-4 ore instalat adaptare si costa aprox 2000 lei,care se dovedeste cu documentele emise de catre una dintre cele 2 unitati nationale acreditate sa execute astfel de modificari si adaptari auto,fie poate solutiona in instanta,varianta care implica timp mai mult ,stres,etc
Art. 26 din Legea nr.448/2006 a fost abrogat de pct. 5 al alin. (1) al art. 502 din Legea nr. 227 din 8 septembrie 2015 - Codul Fiscal, publicată în Monitorul Oficial nr. 688 din 10 septembrie 2015.
Am precizat ca L nr 193/2015 a modificat disp art 26 L nr 448
Nu am afirmat ca art 26 este in vigoare !
Eu v-am mai explicat ca aceste prevederi sunt abrogate, dar dvs inca le postati pe Forum.
Se poate deduce usor ca, daca le postati inseamna ca sunt in vigoare.

Exista disp L nr 193/2015 ....

Nu conteaza daca in 2015 au fost modificate, in 2016 nu mai sunt in vigoare.
Cornel Vasile, Consilier juridic