Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizare caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizare caldura

Situatia prezenta este urmatoarea:
Un bloc,doua scari(fiecare scara asociatie distincta juridic),un contor de caldura,
Repartizarea caldurii pana in acest moment se realiza prin repartitoare de caldura.
O scara vrea sa renunte.Se poate realiza acest lucru avand in vedere ca exista un singur contor?
Cred ca repartizarea pana acum se facea prin facturarea de catre furnizor a debitului de la contor atribuita fiecarei scari in baza consumatorilor(calorifere)inventariati anual,ulterior un tert(respectiv regia primariei)le repartiza in baza contoarelor individuale.
Multumesc,
O sa revin cu lamuriri daca este cazul in posturile ulterioare.
Eventuale precizari necesare:
- Asociatiile au structuri distincte(presedinte,administrator..)
- O scara vrea mentinerea repartitoarelor alta nu,
- Juridic este legal?
- Scara care ramane cu repartioare nu este prejudiciata?avand in vedere ca la consumul pausal este cunoscut ca indiferent de conditiile meteo utilizatorii tin deschise caloriferele la maximum..si astfel debitul,respectiv consumurile cresc.
Mentionez ca este un singur contor si repartizarea se face in baza unei inventarieri a consumatorilor lucru care l-am mentionat si anterior..
ovidiu59, utilizator
Asa cum descrieti situatia, e ceva in neregula.
In mod normal ar trebui ca fiecare scara sa aiba propriul contor de energie termica si sa fie facturata caldura pe fiecare scara, respectiv pe fiecare asociatie (spuneti ca juridic sunt entitati diferite).

Faza asta cu "cred ca...." nu e de natura sa lamureasca problema, ba mai mult o incurca.
Ar trebui sa va lamuriti si apoi sa ne spuneti si noua daca fiecare scara este facturata separat si repet, daca totusi are contor propriu, asa cum este normal.

Daca insa exista un singur contor, atunci aceeasi entitate care factura si pana acum, in baza acelorasi elemente, o va face si de-acum incolo, numai ca pentru scara care alege sa renunte la repartitoare va tine cont de SET-ul insumat pe scara respectiva, considerand toate apartamentele necontorizate.
Imaginati-va ca apartamentele din tot blocul ar fi pe aceeasi scara si o parte din ele aleg sa nu mai plateasca dupa repartitoare. Acelora li se va repartiza consumul necontorizat (este altceva decat pausal).

Revenind la scara care doreste renuntarea la repartitoare, juridic este legal deoarece este asociatie de sine-statatoare, iar factura ei administratorul va trebui sa o repartizeze la pausal, adica in functie de suprafata apartamentelor sau, daca aceeasi entitate care facea calculul fiecarui apartament pana acum, o va face si de-acum incolo, tinand cont de SET-ul fiecarui apartament.

Rational, scara cu repartitoare n-ar avea de ce sa fie prejudiciata, daca apartamentele din scara cu renuntarea sunt considerate necontorizate. Factura acestei scari ar trebui sa fie mai mare.

Daca impartirea facturii de la un contor comun se face insa arbitrar proportional cu suma SET-urilor de pe fiecare scara, atunci, da, scara cu repartitoare ar fi defavorizata.
"Daca impartirea facturii de la un contor comun se face insa arbitrar proportional cu suma SET-urilor de pe fiecare scara, atunci, da, scara cu repartitoare ar fi defavorizata.!

Ati intuit bine..Intradevar asa se intampla in acest moment.Ulterior sumele sau consumurile rezultate sunt impartite in baza citirii repartitoarelor de regie.

In prezent fiecare scara este facturata separat dar in modul prezentat si ilustrat si de dvs.anterior.

Am facut o solicitare la furnizor spre a monta un contor separat acum 5 ani,dar vezi doamne sa o facem pe costurile noastre..aprox.9000 lei.Nu avem aceste resurse..

In consecinta cum putem sa ne aparam in fata acestei stari de fapt?
ovidiu59, utilizator
ovidiu59 a scris:

"In consecinta cum putem sa ne aparam in fata acestei stari de fapt?

Existand un singur gigacalorimetru care alimenteaza 2 asociatii de proprietari,legal ,poate exista varianta de existenta o asociatie cu repartitoare.,alta fara -urmand ca asociatia cu repartitoare sa achite c/v index comunicat de consumatori,diferenta fiind repartizata asociatiei care intelege sa renunute la repartitoarele de cost
Revin pentru a prezenta situatia actuala poate cineva ne poate sugera o solutie
viabila:
Asociatia care nu mai dorea sa functioneze in regim contorizat refuza cu obstinatie
sa incheie un nou contract,contrar legii in vigoare(buna-rea nu conteaza),obligandu-ne
automat si pe noi sa ne situam de aceeasi parte.
S-a luat legatura cu ei si de catre regia primariei dar ei invoca faptul ca sunt proprietari,
ca atare procedeaza cum vor.
Extras legi in vigoare:

LEGEA nr.325 din 14 iulie 2006
Art. 29.
(1) În cazul consumatorilor dintr-un condominiu, alimentaţi printr-un branşament termic comun,
sunt obligatorii montarea de către proprietari a repartitoarelor de costuri şi stabilirea unei
metodologii de repartizare a costurilor, aprobată în adunarea generală a asociaţiei de proprietari/locatari,
în baza metodologiei-cadru elaborate de A.N.R.S.C.

Legea 121/2014 privind eficienta energetica
Contorizarea Art. 10
(5) In imobilele de tip condominiu racordate la sistemul de alimentare centralizata cu energie termica,
este obligatorie montarea contoarelor pana la 31 decembrie 2016 pentru individualizarea consumurilor
de energie pentru incalzire/racire si apa calda la nivelul fiecarui apartament sau spatiu cu alta destinatie

Am contactat un director din ANRSCE care ne-a sugerat sa facem notificari catre Asociatia mentionata
,Politia Locala,Compartiment energetic Primarie,in care sa mentionam toate aceste aspecte,ulterior daca
aceste demersuri nu au o finalitate sa ne adresam justitiei.

Situatia existenta ca sa revin:
Un singur bransament
Asociatie 1 doreste consumum pe baza de repartitoare
Cabinet medical doreste consumum pe baza de repartitoare
Asociatia 2 doreste consum pausal

Va multumesc,
Ca sa nu inrautatesc calitarea raspunsurilor, opina mea este sa insistati la furnizorul de energie termica sa monteze gigacalorimetru la scara care nu este contorizata.
In mod normal, la separarea celor doua scari, trebuie sa aveti si avizul furnizorului de energie termica, ei, in aceste conditii, fornizorul, ori trebuia sa vi-le dea ori nu. Daca a dat avizul - poate in conditiile de atunci, acum s-a schimbat situatia.
Pur si simplu este obligatia furnizorului sa-si vanda marfa in mod legal - adica masurata.
Eu tare as fi curios ce-ar face furnizorul daca ajunge in instanta cu una dintre asociatii (poate cea care nu are separatie de masura). Cum poate demonstra instantei ca i-a livrat marfa in valoare de.... lei....
Inca o data: insistati sa va monteze aparat de masura - pe cheltuiala furnizorului.
Succes!