Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizare caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizare caldura

Situatia prezenta este urmatoarea:
Un bloc,doua scari(fiecare scara asociatie distincta juridic),un contor de caldura,
Repartizarea caldurii pana in acest moment se realiza prin repartitoare de caldura.
O scara vrea sa renunte.Se poate realiza acest lucru avand in vedere ca exista un singur contor?
Cred ca repartizarea pana acum se facea prin facturarea de catre furnizor a debitului de la contor atribuita fiecarei scari in baza consumatorilor(calorifere)inventariati anual,ulterior un tert(respectiv regia primariei)le repartiza in baza contoarelor individuale.
Multumesc,
O sa revin cu lamuriri daca este cazul in posturile ulterioare.
Eventuale precizari necesare:
- Asociatiile au structuri distincte(presedinte,administrator..)
- O scara vrea mentinerea repartitoarelor alta nu,
- Juridic este legal?
- Scara care ramane cu repartioare nu este prejudiciata?avand in vedere ca la consumul pausal este cunoscut ca indiferent de conditiile meteo utilizatorii tin deschise caloriferele la maximum..si astfel debitul,respectiv consumurile cresc.
Mentionez ca este un singur contor si repartizarea se face in baza unei inventarieri a consumatorilor lucru care l-am mentionat si anterior..
ovidiu59, utilizator
Multumesc de sugestie..am facut acest demers acum 7 ani si o faceau exclusiv pe cheltuiala mea..devizul era estimat atunci la 160 milioane
S-au mai schimbat lucrurile de-atunci.
Oamenii (furnizorii) sunt comercianti pana una-alta, deci vor sa-si vanda marfa. Cum? Ca la piata ( actiune reglementata, totusi), adica Legea ii obliga sa "masoare " marfa, adica cantitatea de energie termica livrata.

Asadar, presedintele asociatiei dvs. sa mearga acum la furnizor cu un "text" bine facut, mai uitati-va si pe prev. L 325:
Legea serviciului public de alimentare cu energie termică nr. 325/2006
Text publicat în M.Of. al României.
În vigoare de la 21.03.2007

In mod sigur furnizorul va incheia un contract de furnizare doar cu asociatia dvs., dar numai in conditiile montarii la blocul/scara dvs. a unui aparat de masura.
Aratati-le toate aceste chestiuni si probabil ca nu au sa aiba ce face, au sa va monteze aparat de masura. Este si in interesul lor sa nu aiba batai de cap in chestiuni de litigiu intre cele doua asociatii in care var fi "tarati" in mod sigur in instanta si ei...
Succes!