Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... LEGEA 187/1945 REFORMA AGRARA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

LEGEA 187/1945 REFORMA AGRARA

Intrebare >
O cerere de reconstituire a proprietatii funciare facuta de mostenitori la Legea 247/2005 poate prelua terenul agricol ce i-a fost luat autorului lor prin aplicarea Reformei Agrare din 1945, daca pe acel amplasament nu s/au eliberat titluri de proprietate urmasilor fostilor improprietariti ?
Da , cu siguranta ca se poate !
Si chiar daca ulterior s-ar fi eliberat titluri de proprietate pe acea suprafata de teren puteati solicita in instanta anularea acelor titluri de proprietate si punerea in posesie pe fostul amplasament!B-)
SUCCES!
=D>
MIHAI GRIGORE a scris:

Da , cu siguranta ca se poate !
Si chiar daca ulterior s-ar fi eliberat titluri de proprietate pe acea suprafata de teren puteati solicita in instanta anularea acelor titluri de proprietate si punerea in posesie pe fostul amplasament!B-)
SUCCES!
=D>

Primaria care a pierdut procesul si recursul sentinta fiind investita cu formula executorie a raspuns ca "boierul a supt sangele poporului" si ca in 1945 "Statul i-a luat mosia si a dat-o taranilor, clasa care il muncea" iar acum nu se va permite sa reintoarca boierul. Executorul judecatoresc nu stie daca poate efectua executarea pe mosia ce a facut obiectul exproprierii din 1945, Comisia judeteana care a fost si ea parte in proces are acelasi punct de vedere adica nu se intra pe amplasamentul original ce a facut obiectul exproprierii din 1945.
Acum cu decitia irevocabila in mana, investita cu titlu executoriu NU STIM CE SA FACEM !