Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcul

Buna dimineata !

Incepand cu 01.07.2015, salariile bugetarilor au fost majorate cu 12%.
Astfel, au fost majorate cu 12% salariul de baza si sporurile.

Va rog mult sa imi spuneti:
- daca sporul de vechime ramane la fel, la salariul avut anterior majorarii
sau daca se calculeaza la salariul majorat ?

De exemplu, daca salariul de baza este de 1322 lei,
majorat cu 12 % acesta va fi de 1481 lei.
Inainte, de exemplu, daca sporul de vechime de 15% era aplicat la 1322 lei si era de 198 lei.
In urma majorarii cu 12% a salariului de baza,
sporul de vechime de 15 % nu se aplica la salariul nou de baza, adica la 1481 lei ?
Adica, sporul de vechime nu este de 222 lei, in loc de 198 lei
sau ramane tot 198 lei ?
oanaportar, utilizator
Va raportati la prevederea art 1al(2) din OUG 83/2014

(2) În anul 2015, cuantumul sporurilor, indemnizaţiilor, compensaţiilor şi al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul brut, solda lunară brută/salariul lunar brut, indemnizaţia brută de încadrare se menţine la acelaşi nivel cu cel ce se acordă personalului plătit din fonduri publice pentru luna decembrie 2014, în măsura în care personalul îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii.

Prin OUG27/2015 pentru completarea OUG 83/2014 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice in anul 2015, precum si alte masuri in domeniul cheltuielilor publice si pentru stabilirea unor masuri bugetare,prin care s-a acordat majorarea de 12% ,nu s-a modificat si prevederea art1(2)OUG83/2014,asadar sporul il aplicati la sal baza fara majorare de 12% !
M-a sunat un coleg de facultate si mi-a spus ca:

- sa avem in vedere:
Legea 293/2015 privind aprobarea OUG 35/2015 pentru modificarea si completarea OUG 83/2014 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice in anul 2015, precum si alte masuri in domeniul cheltuielilor publice,

1. La articolul I punctul 1, alineatele (5^5), (5^7) – (5^10) ale articolului 1 se modifica si vor avea urmatorul cuprins:

"(5^5) Incepand cu data de 1 decembrie 2015, prin exceptie de la prevederile alin.(1), cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor de functie/salariilor de functie/indemnizatiilor de incadrare de care beneficiaza personalul .....

Tot nu inteleg !!!....

Odata spune ca este vorba despre cuantumul brut al salariilor de baza,
dar si despre indemnizatiilor de incadrare.....

Va rog frumos sa imi explicati :
1. - in cuantumul brut al salariilor de baza
nu intra salariul tarifar + sporul de vechime ?

Deci, in cazul de fata,
majorarea cu 12% nu se face la salariul de baza
si apoi se calculeaza sporul de vechime la acest salariu recalculat ?

2. - ce diferenta exista intre cele 2 tipuri de salarii ?

oanaportar, utilizator