Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune

Folosesc de peste 40 ani terenul pe care este amplasată casa proprietate personală și grădina de lângă casă.Terenul respectiv a fost luat de către statul român în mod abuziv în timpul regimului comunist. Uzucapiune se poate aplica aici pentru a-mi recupera terenul și în acte?
Da, de judecat se pare ca va trebui sa o faceti cu statul.
Dar mai exista multe probleme.
Daca ati pierdut un proces cu statul ati avea o problema.
Raman la parerea ca trebuie vazute toate actele si lamurita cat se poate de clar situatia mai inainte de proces.
E posibil sa nu fi uzucapat, ceea ce ar insemna ca ati pierde procesul.
Nu e chiar asa simplu cum parea la prima vedere.
Ma intreb daca nu ar fi mai bine sa ramaneti mai departe asa deorece daca pierdeti procesul riscati sa fiti evacuati ulterior.

avocat Claudiu Lascoschi
trebuie sa va judecati cu unitatea administrativ-teritoriala in raza careia se afla terenul, respectiv orasul, comuna. conform legii 215/2001 acestea au calitate procesuala pasiva. in al doilea rand trebuie sa obtineti un istoric de rol fiscal si un istoric de rol agricol. daca acestea va ofera informatii conforme cu realitatea, respectiv apare aceeasi suprafata de teren se poate incerca o uzucapiune, altfel... este greu de spus. in privinta martorilor, depinde de fiecare instanta in parte. unele accepta proba testimoniala cu martori, altele nu. trebuie sa discutati cu un avocat