Forum Discuţii juridice Executare silită Cesiune contract credit bancar
Discuție deschisă în Executare silită

Cesiune contract credit bancar

Buna ziua,

Un contract de credit bancar care a fost cesionat catre SC EOS KSI ROMANIA SRL în calitate de mandatar al EOS FINANCE GMBH, poate fi executat silit prin vanzarea bunurilor imobile? S-a primit notificare de cesionare a creditului intre Unicredit si Eos, cu cei de la Eos nu s-a incheiat nici un acord de plata scris, s-a achitat o parte din suma insa incepand cu a tria plata efectuata catre ei au inceput sa solicite sa se achite sume foarte mari amentintand cu executarea silita a bunuriilor. Din cate am citit nu ar avea dreptul legal de a executa astfel clientii insa doresc sa stiu sigur acest lucru.

Si in al doilea rand, daca odata ce a fost cesionata creanta, ea mai poate fi inapoiata bancii pentru a putea astfel banca sa execute silit prin vanzarea de immobile?
da, cesiunea este valabilă. Noul creditor vă poate executa silit. Banca nu cumpără creanțe, doar le vinde.
Sentința respectivă nu este aplicabilă. S-a precizat că cesiunea a fost notificată debitorului.