Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita eos ksi
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita eos ksi

Buna ziua,
In cazul unui credit de nevoi personale luat de la unicredit, declarat scadent anticipat, in 24.06.2016 s-a incheiat intre unicredit si eos ksi Romania un acord de cesiune prin care unicredit "a cesionat catre eos ksi Romania creanta ce izvoraste din contractul nr...../.....", metionand ca eos ksi Romania este noul creditor in contul caruia se vor efectua platiile,Dupa cesionarea contractului s-au mai efectuat plati in contul Eos Ksi iar acum acestia au cerut prin executor judecatoresc "incuviintarea executarii silita a titlului executoriu reprezentat de contractual de credit "nevoi personale" nr ..../.... dat de unicredit consumer financing, privind pe creditoarea eos investemnet ro gmbh si pe debitorul ......."
Pot cei de la aceasta firma eos sa ceara in felul acesta executarea silita pe baza contractului de credit incheiat cu banca?
Consider ca in urma cesiunii de creanta cei de la eos nu au dreptul sa ceara executarea silita pe baza contractului de credit ci doar eventual sa faca actiune in judecata pentru raspunderea contractuala .
va rog mult sa ma ajutati cu aceasta informatie, stiu ca sunt foarte multe spete pe aceasi tema insa din cate am inteles s-au modificat anumite lucruri in noul cod civil in acest sens.
Incercati sa depuneti contestatie la executarea silita. Exista spete in care judecatorii au concluzionat ca cesiunea de creanta nu ii mai ofera contractului calitatea de titlu executoriu, dar in apel debitorii au pierdut. E mult de discutat pe tema asta. Incercati sa mergeti cu actele pentru studiu.