Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... lnselaciune pe OLX
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

lnselaciune pe OLX

buna ziua.am vazut pe olx,ca cineva are la vanzare o moneda de argint.am negociat cu vanzatorul ,ne-am inteles la pret si mi-a spus ca o trimite prin posta. cand am ridicat coletul era o moneda asemanatoare ,dar nu din argint ,ci din fier. l-am sunat pe vanzator si a spus ca el mi-a pus exact moneda de argint din anunt. daca depun o plangere la politie pentru inselaciune,si arat moneda primita,pot rezolva ceva? el la telefon mi-a spius ca mi-a trimis exact moneda din poza prezentata pe olx.cum pot dovedi ca moneda care este in posesia mea si care am primito este cea pe care mi-a trimiso respectivul vanzator.el mai spune ca i-am aratat moneda unei persoane ,iar aceasta persoana a schimbat moneda de argint cu un fals. pot sa spun ca nauntul cu moneda l-am salvat in telefon,dar el se tine sus si tare ca mi-a trimis moneda din poza.aceeasi moneda am vazuto si la altcineva postata pe olx. cum pot recupera suma data pe moneda si cum pot dovedi cele spuse de mine? va multumesc!
Buna ziua!

Incercati sa faceti o plangere penala la Parchet.

Cu stima.
mariusbt1 a scris:

[...] cum pot dovedi cele spuse de mine? [...]

@mariusbt1, toata lumea stie ca Olx are serviciul de livrare cu verificare, ca atare se pune intrebarea, in calitate de cumparator de astfel de monezi, de ce nu ati apelat la varianta livrarii cu verificare care va oferea siguranta achizitiei?

2) Monezi de argint - este o achizitie de stricta specializare - dvs. sunteti la prima achizitie de acest gen? Daca ati substituit moneda onestului vanzator si acum doriti sa il stoarceti de bani?

Sa ne intelegem, eu nu va pun la indoiala buna-credinta, insa ca sa va pot ajuta, trebuie sa ne punem un pic in mintea celuilalt. Astfel incat, ganditi-va cum veti reactiona dvs. daca vanzatorul va opune ce am scris eu mai sus.

In alta ordine de idei, cred ca veti avea o sansa cu plangerea la politie, doar daca respectivul a mai comis-o si cu altii, care la randul lor au depus plangere. Altfel, va ramane totul la stadiul de ba da, ba nu !
trandafir2, moderator
va salut ! moneda de argint are o greutate diferita de cea falsa . pe colet lucratorul postal specifica , la prezentare ,greutatea coletului . se poate demonstra foarte usor ce continea respectivul colet comparand greutatea coletului cu greutatea normala a monedei autentice (luata din cataloagele de specialitate )+ greutatea ambalajului .stima !
dan curea, utilizator
Depuneți plângerea penala și se vor face cercetări.

Puteți vorbi mai intai cu vânzătorul ca sa rezolvați amiabil.
D-le Dan Curea, cred ca nu ati trimis niciodata un colet prin curier. Greutatea se poate exprima numai prin multiplu de KG si nici decum in mg - unitate de masura ce ar putea da diferenta ( nici as , ca ambalajul ar fi mult mai greu decat diferenta de greutate a unei monede din fier sau una din argint)