avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Rambursare TVA provenit din creanta preluata prin ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Rambursare TVA provenit din creanta preluata prin divizare

Buna ziua!
Societatea A se divizeaza partial, in urma divizarii rezulta o societate nou infiintata B. Societatea A cedeaza prin proiectul de divizare catre societatea B o creanta detinuta catre o societatea X. Dupa divizare, se pronunta falimentul societatii X.
Intrebare: societatea B poate recupera TVA-ul aferent creantei care nu se va incasa?

Alte discuții în legătură

Divizare srl lidialyly lidialyly Buna ziua. Exista un SRL care doreste divizarea pentru realizarea mai multor proiecte, divizare prin crearea de alte societati noi. Intrebarile mele sunt: ... (vezi toată discuția)
Catre cine ma indrept in urma divizarii? DAIANA_ DAIANA_ Am emis facturi catre o Firma A pe 4, 15, 20 si 26 Mai anul acesta. Acum , la zile bune de la scadenta, incercand sa recuperam banii, firma A ne anunta ca ea ... (vezi toată discuția)
Deducere tva- creante imposibil de recuperat simonapopbarnescu simonapopbarnescu buna ziua, referitor la creante ale clientilor pentru care am primit de la executor proces-verbal de imposibilitate de executare pentru ca nu mai detine ... (vezi toată discuția)