Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare domiciliu minor fara a anunta celalalt ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare domiciliu minor fara a anunta celalalt parinte...

Buna seara, voi incerca sa prezint speta cat mai pe scurt:
In hotararea finala a instantei s-a stabilit exercitarea in comun a autoritatii parintesti, domiciliul minorului la bunica materna si un program de vizita de 8 orela fiecare 2 saptamani, in situatia in care distanta dintre mine si fiul meu este de cca 150 km...
Acum 2 zile aflu cu mirare, de la invatatoarea fiului meu ca acesta a fost mutat la o scoala din Bucuresti :justcuz:
Ma bucura acest fapt, deoarece il pot vizita mai des, dar nu trebuia sa fiu si eu intrebat!? sau macar sa mi se aduca la cunostiinta!?
Ce se intampla daca luni dimineata eram la 150 de km de Bucuresti, dorind sa fiu alaturi de copilul meu in prima zi de scoala!?
Da; aveți dreptate trebuia sa va anunțe.
Nu a procedat frumos.
buna dimineata!
ma intereseaza daca am parghii legale pentru a impiedica repetarea acestui comportament...
Va multumesc!
ratonu ratat a scris:

ma intereseaza daca am parghii legale pentru a impiedica repetarea acestui comportament...

Da, aveți pârghii legale, și vă spun exact din practică, deci sfatul pe care vil dau eu este folosit în practica în concordanța cu legea în vigoare de părintii nerezidenți care cunosc drepturile copilului, că de teorii suntem cu toții sătui.
Nu vă ofer păreri personale, vă informez cum se practică legal și civilizat, fără ceartă, scandal, și altele ....., care nu au suport legal.

1. Trebuie să notificați în scris școala și doctorul pediatru de familie al copilului.
2. Cereți număr de înregistrare și solicitați și un răspuns în termenul legal din partea direcțiunii școlii.
3. Trimiteți notificare prin fax, apoi sunați și cereți nr. de înregistrare, sau mergeți personal la secretariatul școlii și depuneți, cerând nr. de înregistrare pe loc.
4. Invocați prevederile Ordonantei 27/2002 privind reglementarea activităţii de soluţionare a petiţiilor, pentru a primi un răspuns în scris să aveți ca probă autentică.

Formulați următoarea petiție prin care înștiințați școala, și adaptați datele cazul DVS., apoi scoateți la imprimantă și o semnați în original:

CIORNĂ:
ÎNȘTIINȚARE - Informare Școală Privind Necesitatea Obținerii Acordului Ambilor Părinți.
`
Către Școala Generală Gimnazială xxxxxxx xxxxxxx.
Data: xx-septembrie-2016.
`
Domnule Director,
`
Subsemnatul xxxxxx xxxxx, domiciliat în xxxxxxxxxxx, strada xxxxxxxx, în calitate de părinte nerezident - REPREZENTANT LEGAL prin AUTORITATE PĂRINTEASCĂ al minorei/minorului xxxx xxxxx, elev/elevă în clasa xxxxxx la Şcoala Generală Gimnazială din xxxxx Nr. xx, Jud. xxxxx.
`
Prin prezenta înștiințare,
VĂ ADUC la CUNOȘTINȚĂ că, în conformitate cu prevederile Noului Cod Civil privitoare la Autoritatea Părintească în vigoare din data de 01-octombrie-2011 şi cu prevederile LEGII 272/2004, aşa cum a fost modificată prin LEGEA 257/2013, și republicată în martie/2014, Autoritatea Părintească asupra minorei este exercitată în comun deşi noi părinţii suntem separaţi iar minora este găzduită de mamă.
`
Prin urmare, orice decizie importantă privitoare la minoră (înscriere la cursuri opţionale, retragere de la ora de sport, decizie privind înscrierea sau retragerea la ora de religie, înscrierea pentru plecare în excursii sau tabere școlare, schimbarea unitatăţii de învăţământ, etc.) trebuie să fie luată cu acordul ambilor părinţi.
`
Deoarece eu nu locuiesc împreună cu minora şi nu am cum să aflu în mod operativ informaţii privitoare la activităţile şcolare (serbări, şedinţe cu părinţii, excursii, tabere, activităţi extraşcolare, dacă frecventează sau nu ora de sport, dacă este bolnavă, dacă absentează într-o zi nemotivat sau motivat) vă rog să dispuneţi ca învăţătoarea/DIRIGINTA/educatoarea să îmi transmită aceste informaţii prin e-mail la adresa XXXXXXXXXXX şi/sau prin telefon la nr. XXXXXXXXXX.
`
Deoarece PRIN PREZENTA instituţia dvs. a fost notificată cu privire la faptul că autoritatea părintească este exercitată în comun iar între noi părinţii există divergenţe privitor la deciziile legate de creşterea şi educarea minorei, VĂ PUN ÎN VEDERE CĂ NU VĂ PUTEȚI PREVALA de prevederile
Art. 503 din Noul Cod Civil, Alin. (1): "Părinții exercită împreună și în mod egal autoritatea părintească"(custodia comună),
împreună cu
Art. 483 din Noul Cod Civil, Alin. (3): "Ambii părinți răspund pentru creșterea copiilor lor minori",
coroborate și cu
Art. 36 din LEGEA 272/2004 republicată în martie/2014, Alin. (5): "Ambii părinți, indiferent dacă exercită sau nu autoritatea părintească, au dreptul de a solicita și de a primi informații despre copil din partea unităților școlare, unităților sanitare sau a oricăror altor instituții ce intră în contact cu copilul",
și același art.
Alin. (1): "Ambii părinți sunt responsabili pentru creșterea copiilor lor".
`
În încheiere,
vă asigur de toată cooperarea mea, având disponibilitatea de a vă pune la dispoziție orice informație pe care o veți considera utilă.
`
Vă mulţumesc anticipat`!
`
Data: xx-septembrie-2016.
`
Nume în xxxxxxxx xxxxxx - Semnătură:
`
Domnului Director al Școlii Generale Gimnaziale din xxxxxx Nr. XXXXXX, Jud. XXXXX.
`
NOTĂ: Pentru instituții există obligația legală de a răspunde în scris. Solicit confirmarea recepției cu număr de înregistrare al intrării la adresa mea de domiciliu. Valabilitatea legală a prezentei este dată de O.G. 27/2002 Art. 2 și 6 precum și de Legea 233/2002.

P.S. Asemenea similar, dar adaptat altei instituții profesionale, formulați și către medicul pediatru de familie al minorului, totul înscris și cu semnătură de primire și nr. de înregistrare.
Va multumesc!
@DAPIX
Singura mea obiecţiune la ce aţi scris este că :
1.Părintele la care locuieşte copilul are obligaţia să furnizeze aceste informaţii
2.Funcţionarii publici sau cadrele didactice, medicii, NU AU ÎN FIŞA POSTULUI să furnizeze date despre minorii cu care lucrează de câte ori intervine o schimbare, fiindcă s-ar transforma în birou de informaţii, în loc să predea, să consulte şi trateze, să antreneze.
Evident, părintele interesat are dreptul să se informeze, să se prezinte la instituţiile respective şi să ceară informaţii, dar nu are dreptul să impună obligaţii instituţiilor.
Sau greşesc?