Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... postări inadecvate pe Facebook
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

postări inadecvate pe Facebook

Va rog sa ma ajutati care-i instante sa ma adreses ...cea civila sau cea penala.
Copilului meu in varsta de 13 ani...alti colegi mai mari i-au furat pozele de pe contul de facebook si au facut o pagina tot pe facebook pe care au numit-o Anti-Leucemie iar pe acea pagina au denigrat-o in ultimul hal...Copilul este socat la scoala striga dupa ea Sida, canceroasa etc....Este la o scoala renumita de Arte ..copilul nu mai vrea sa mearga la cursui.....Este batjocurita atat la scoala cat si pe retele de socializare ...
Va rog din suflet sfatuiti-ma catre cine sa ma adresez..sunt disperta ..ca acest copil sa nu-mi faca depresiese ...Imi spune ca se sinucide .... Va multumesc din suflet.
Pana la rezolvarea juridica a situatiei, eu va recomand:

1. Dati REPORT conturilor de facebook care utilizeaza fotografiile copilului dumneavoastra. Mai mult, asigurati-va ca veti scoate din lista de prieteni pe colegii de rea-credinta si ca veti seta confidentialitatea postarilor de la public la privat.

2. Discutati cu profesorii, cu dirigintele si cu directorul scolii cu privire la situatia prezentata.

3. Invatati-va copilul un lucru: daca ii va ignora pur si simplu pe colegii rai, se vor mai calma situatiile. Rationamentul e simplu: si-au creat o placere acei colegi din a necaji copilul dumneavoastra, iar daca vor inceta sa mai vada vreun raspuns la atacurile lor, vor ceda la un moment dat.