avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ordonanta preşedinţială - pașaport minor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ordonanta preşedinţială - pașaport minor

Buna ziua,

Daca ordonanta preşedinţială este executorie de la fond o pot folosi pentru a face pasaportul minorului daca nu s-a facut inca Apel, dar mai este inca in termen?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 16:44, 15 Septembrie 2016
Daca aveti hotarare pe ordonanta se poate face pasaportul.
Am Hotarare pe ordonanta. Scrie ca ”suplineste acordul paratului pentru emiterea pasaportului minorei . Cu drept de recurs in termen de 5 zile de la pronuntare”. As vrea sa ma duc sa o scot si legalizez, apoi sa ma duc la pasapoarte inainte de acest termen, pentru ca nu mai am timp daca stau dupa apel.
Ultima modificare: Miercuri, 14 Septembrie 2016
25Maria23, utilizator
Având ordonanta puteți face pașaportul.
Tocmai de aceea o aveți pentru ca exista urgenta.
Va multumesc din suflet!
Art. 634

Hotărârile definitive

(1) Sunt hotărâri definitive:

1. hotărârile care nu sunt supuse apelului şi nici recursului;

2. hotărârile date în primă instanţă, fără drept de apel, neatacate cu recurs;

3. hotărârile date în primă instanţă, care nu au fost atacate cu apel;

4. hotărârile date în apel, fără drept de recurs, precum şi cele neatacate cu recurs;

5. hotărârile date în recurs, chiar dacă prin acestea s-a soluţionat fondul pricinii;

6. orice alte hotărâri care, potrivit legii, nu mai pot fi atacate cu recurs.

(2) Hotărârile prevăzute la alin. (1) devin definitive la data expirării termenului de exercitare a apelului ori recursului sau, după caz, la data pronunţării.


Detalii: [ link extern ]
dupa mine nu o sa puteti sa faceti pasaport si implicit nu iesiti din tara pana nu legalizati hot si ca sa o legalizati aveti nevoie sa fie definitiva si sa fie definitiva, trebuie sa asteptati o pronuntare in recurs.

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara - data inceperii platii mihaelabellinvia mihaelabellinvia Buna ziua! Am avut in curs o ordonanta presedentiala care mi-a fost acceptata in parte, adica doar pensia alimentara, iar in hotarare scrie asa: \"Stabileşte ... (vezi toată discuția)
Hotârâri i.c.c.j. BogdanM88 BogdanM88 Bună seara! Hotârările I.C.C.J. (în cauză privind fonduri bănești) sunt executorii, sau le poți pune în executare cf. procedurii generale, după ... (vezi toată discuția)
Hotarari definitive ncpc MihaiBucur MihaiBucur Buna seara, pe noua procedura civila hotararile judecatoresti de la fond ce pot fi atacate exclusiv cu apel (ex. hotararile din contestatia la executare), si ... (vezi toată discuția)