avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conditii prelungire C.I.M pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conditii prelungire C.I.M pe perioada determinata

Buna ziua,sunt angajat la o firma pe perioada determinata de 3 luni,ei m au angajat din somaj.Vreau sa va intreb si eu dupa astea 3 luni de contract se poate prelungi automat fara acordul meu?in sensul ca eu vreau dupa astea 3 luni sa ma reintorc in somaj si nu vreau sa mai continui la aceasta firma,si sa nu ma trezesc dupa ca mi se reinoeste automat contractul fara acordul meu pentru ca vreau sa ma reintorc in somaj.
Si inca o intrebare,daca pot renunta in perioada asta de 3 luni de zile la contract si evident sa imi reiau somajul.va multumesc si astept un raspuns.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:58, 22 Septembrie 2016
nu prea am inteles,se poate incheia c.i.m inainte de 3 luni cu orice articol fara sa afecteze reluarea somajului?dar daca imi dau demisia eu mai primesc somajul inapoi?
Consider ca raportul de munca poate inceta in baza oricarui articol din Codul Muncii (opinia mea),avand in vedere ca nu exista text de lege care sa precizeze exact.

Daca doriti, puteti intreba la AJOFM sau la ANOFM, email de contact: anofm@anofm.ro
deci pot incheia c.i.m inainte de expirarea celor 3 luni CU ACORDUL PARTILOR si sa ma reintorc in somaj?sau pot sa imi dau demisia si sa ma reintorc in somaj?care din aceste cazuri trb?multumesc
In opinia mea, ambele situatii sunt valabile.
am sunat la anofm si din pacate nu se poate sa renunt la nici una din situatiile de mai sus pentru ca pierd dreptul la somaj tocmai dupa 3 luni se poate renunta cu motivul expirare contract

Alte discuții în legătură

Incetare contract in interiorul perioadeai determinate lupuvioleta1 lupuvioleta1 Buna ziua , am un salariat care vine din somaj , angajat cu contract pe perioada determinata de o luna si anume de la data de 08.03.2013 pana la data de ... (vezi toată discuția)
Codul muncii. incetarea activitatii neagu simona neagu simona Buna ziua! Am si eu o problema: Am fost in somaj, am intrerupt somajul pentru-ca am fost angajat de catre o firma pe o perioada determinata de 6 luni, am ... (vezi toată discuția)
Reluare indemnizatie somaj dupa incetare cim perioada determinata ionut31 ionut31 buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns si anume: am fost in evidenta ajofm cu somaj indemnizat incepand cu luna mai 2013, iar la 1 martie 2014 mi s-a ... (vezi toată discuția)