Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare auto fara fiscal
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare auto fara fiscal

Buna ziua.
Am si eu o intrebare inlegatura cu inmatriculatul unui vehicul pe care l-am cumparat de la o persoana care l-a adus din olanda iar acuma nu mai raspunde la telefon si nu mai dau de el pentru a-mi da fiscalul ca sa o pot inmatricula.

Ce ar trebuie sa fac in cazul asta?
Daca depun plangere la politie sau daca il dau in judecata ar fi o solutie?

Sau ar fi posibil inmatirculatul masini fara fiscal?
Vanzatorul masinii este consemnat in documente ?
Daca vanzatorul nu este trecut drept proprietar,inseamna ca acesta nu a inmatriculat vehiculul,nu a inregistrat pe rol fiscal bunul mobil,pe cale de consecinta nu poate sa va prezinte certificat fiscal
Este unul din clasicile metode de inselaciune
Verificat atent documentele vehiculului
Daca proprietar figureaza persoana din Olanda-daca intentionati inmatricularea vehiculului este necesar sa incheiati cu acesta documente de tranzactionare bun mobil
Cred ca cel de la care am cumparat masina este trecut ca si proprietar deorece a scos un rand de numere rosi. Dar o sa verific maine detaliat.
Daca vanzatorul apare drept proprietar in documentele vehiculului,initial parcurgeti procedura prealabila de notificare oficiala a acestuia,cu obligatia prezentarii certificatului fiscal,sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta