Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Transfer angajati intre doua societati - septembrie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Transfer angajati intre doua societati - septembrie 2016

Care este procedura de transmitere in Revisal a transferului angajatilor intre doua societati?
Incetam contractele de munca la firma cedenta si intocmim si inregistram in Revisal noi contracte de munca pe firma cesionara?

Sunt mai multi pasi de efectuat :

Transferarea de contracte din registrul angajatorului cedent
Operatia de transfer se poate face apasand butonul "Transfer contracte" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Mutare contracte" - subsectiunea "Transfer".

1. Se selecteaza, din lista de contracte valide neincetate, eligibile pentru transferul de intreprindere, prin dublu-click pe fiecare inregistrare dorita, contractul / contractele pentru care se opereaza transferul si se apasa butonul Continuare.

2. In ecranul "Transfer contracte" , se completaza urmatoarele informatii corespunzatoare transferului contractelor selectate:
- Denumire angajator destinatie: se completeaza denumirea angajatorului unde va fi transferat salariatul cu contractul de munca selectat
- CUI angajator destinatie: se completeaza CUI-ul angajatorului unde va fi transferat salariatul
- Data transfer: se selecteaza din controlul de data calendaristica data de transfer
- Temei legal: se completeaza cu temeiul legal ce sta la baza transferului contractului selectat

3. Se salveaza informatiile introduse. Dupa salvare, aplicatia genereaza un fisier cu datele salariatului / salariatilor si contractului / contractelor transferat/e, aferente status-ului curent al acestora.

4. Daca salvarea fisierului s-a efectuat cu succes, un mesaj va aparea pe ecran: Fisierul de mutat generat cu succes.
Pentru continuare se apasa pe butonul "OK".

Observatie: Fisierul generat va fi pus la dispozitia angajatorului cesionar, in vederea importului in registrul propriu, al salariatilor si contractelor preluate prin transfer de intreprindere de la angajatorul cedent

La firma cesionara.
Operatia de preluare a contractelor transferate de la firma cedenta se poate face apasand butonul "Preluare" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Mutare contracte" - subsectiunea "Transfer".

Se selecteaza fisierul .rvs cu contractele transferate, primit de la firma cedenta si se apasa butonul "Open".

Daca preluarea s-a efectuat cu succes, urmatorul mesaj este afisat utilizatorului: RVS importat cu succes.

P.s.
Toate aceste detalii le gasiti in "ReviSal - Manual Utilizare" prin accesarea butonului ?, pozitionat in dreapta sus a interfatei de deschidere a programului REVISAL.
Va multumesc frumos pentru raspuns. Asta am citit si eu. Dar ceea ce nu am aflat inca este daca trebuie incetat contractul de munca si redeschis unul nou cu datele companiei cesionare?
Itm Bucuresti recomanda incetarea contractelor de munca si redeschiderea unor noi contracte.
Poate ma poate ajuta cineva cu aceasta informatie? Cineva care s-a confruntat recent cu aceasta problema.
Nu se inceteaza c.i.m. ... la Temei legal: scrieti art.173 C.mun.

Itm Bucuresti recomanda incetarea contractelor de munca si redeschiderea unor noi contracte.

Este in eroare persoana care va furnizat aceasta informatie din cadrul acelui ITM ...:sorry:
Cum se opereaza in Revisal daca intre salariatii transferati exista si cativa cu CIM suspendat (concedii medicale, CCC)?
1. Operatia de transfer se poate face apasand butonul "Transfer contracte" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Mutare contracte".

2. Se selecteaza lista de contracte valide neincetate - active si suspendate - , eligibile pentru transferul de intreprindere.

3. Se completeaza urmatoarele informatii corespunzatoare transferului contractelor selectate:
- Denumire angajator cesionar : se completeaza denumirea angajatorului unde va fi transferat salariatul cu contractul de munca selectat
- CUI angajator destinatie: se completeaza CUI-ul angajatorului unde va fi transferat salariatul
- Data transfer: se selecteaza din controlul de data calendaristica data de transfer
- Temei legal: art.173 C.mun.

4. Se salveaza , iar dupa salvare, aplicatia genereaza un fisier cu datele salariatului / salariatilor si contractului / contractelor transferat/e, aferente status-ului curent al acestora.