Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificari contractuale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificari contractuale

In cazul in care o societate este cumparata de o alta societate( care se va numi altfel), in acest caz cum se procedeaza cu angajatii existenti? aceasta operatiune se va face prin act aditional pt fiecare angajat in parte? iar in Revisal se vor opera modificarile privind noul angajator prin modificare la angajator si la datele acestuia? apoi generare registru si se incarca fisierul in Reges?
prin aceasta operatiune se vor schimba datele angajatorului actual?
In speta, devin incidente prevederile Legii 67/2006 si ale art.173-174 Codul Muncii.

Transferul de intreprindere si drepturile salariatilor
[ link extern ] /

Pasii in Revisal
1. Operatia de transfer se poate face apasand butonul "Transfer contracte" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Mutare contracte" - subsectiunea "TransferȚ.

2. Se selecteaza, din lista de contracte valide neincetate, eligibile pentru transferul de intreprindere, prin dublu-click pe fiecare inregistrare dorita, contractul / contractele pentru care se opereaza transferul .

3. Se completaza urmatoarele informatii corespunzatoare transferului contractelor selectate:
- Denumire angajator destinatie: se completeaza denumirea angajatorului unde va fi transferat salariatul cu contractul de munca selectat
- CUI angajator destinatie: se completeaza CUI-ul angajatorului unde va fi transferat salariatul
- Data transfer: se selecteaza din controlul de data calendaristica data de transfer
- Temei legal: se completeaza cu temeiul legal ce sta la baza transferului contractului selectat

4. Se salveaza datele si se genereaza fisierul.

5. Fisierul generat va fi pus la dispozitia angajatorului cesionar, in vederea importului in registrul propriu, al salariatilor si contractelor preluate prin transfer de intreprindere de la angajatorul cedent.

6. Fisierul se va depune/transmite la ITM.
Buna seara
Multumesc
Prin modificare angajator in revisal nu este posibil?
Firma care ii va cumpara este tot o firma noua ,si care deocamdata nu are angajatii ei,ci ii va cumpara de la cealalta firma
Nu este posibila prin modificarea angajatorului, in aceste conditii , in REVISAL.