Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul baza indemnizare concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul baza indemnizare concediu medical

Buna seara.
Am urmatoarea problema si nu am gasit o solutie:

O angajata care are contract cu 8h, perioada nedeterminata, functie de baza are concediu medical.
Cand a adus medicalul ne-a adus si o adeverinta cu veniturile pe ultimele 6 luni de la un alt angajator unde a avut un alt contract de munca, cu timp partial, fara functie de baza si cu comisioane de vanzari. Respectivul contract a incetat in august 2016.

Iau in calcul si acele venituri? In oug158/2005 si in norme nu am gasit aceasta situatie. Stiu ca daca sunt mai multe contracte in derulare fiecare angajator e obligat sa calculeze si sa plateasca medicalul, dar cu acest caz nu m-am mai intalnit.

Multumesc.
Completez si eu intrebarea ta : La dosarul de restituire se ataseaza ''Dovada achitarii contributiei'' (cu extrase de cont de regula ). Adeverinta de venituri de la celalalt angajator poate constitui dovada achitarii contributiilor de catre acesta ? Daca raspunsul este ''nu'' , cum se poate face dovada achitarii contributiei de catre celalalt angajator ?
Fisa pe platitor de la Anaf.
Se ia in consideratie numai vechimea la actualul angajator. Conform legii trebuie sa aiba mininm 22 de zile lucrate in ultimele 12 luni ca perioada de cotizare (Oug 158/2005). Media zilnica a bazei de calcul pentru concediu medical este raportul dintre suma veniturilor pe ultimele 6 luni si numarul de zile pentru care s-a achitat contributia. Astfel daca la actualul angajator a lucrat mai putine luni (sub 6) se face media pentru veniturile realizate in aceasta perioada. Nu cred ca este relevanta fisa de platitor de la Anaf pentru vechiul angajator si apoi salariatul nu trebuie sa dovedeasca nimic. In baza contractului de munca inregistrat la ITM el este automat asigurat si beneficiaza de concediu medical. Ne intereseaza doar veniturile de la actualul angajator.
roxana69, utilizator
roxana69 a scris:

In baza contractului de munca inregistrat la ITM el este automat asigurat si beneficiaza de concediu medical.

Este asigurat la sanatate prin efectul legii ,pt ca angajatorulii retine si vireaza din salariu contributia la sanatate obligatoriedar nu si pt concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate! Pentru asta angajatorul trebuie sa plateasca lunar o cota de 0,85%din f de salarii .