avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 388 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Achiziționare locuință - avans, ulterior plata in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Achiziționare locuință - avans, ulterior plata in rate

Vreau sa cumpăr un apartament iar proprietarul si-a dat acordul sa ii achit un avans pe care îl voi trece intr-un contract făcut între noi și legalizat ulterior la notar,dupa care îi voi achita restul sumei lunar sau anual în funcție de veniturile de care dispun, într-un cont al proprietarului! Exista riscuri privind legalitatea acestei operațiuni?!??? Și care sunt acestea??? Multumesc
Cel mai recent răspuns: insresuma , utilizator 11:03, 29 Iulie 2021
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Si eu va sugerez sa perfectati antecontractul in forma autentica, notariala .


Pretul va fi platit in rate, fiind stipulate termenele la care trebuie sa efectuati plata.


Antecontractul de vanzare-cumparare reprezinta o promisiune bilaterala de vanzare-cumparare.

Trebuie sa includeti, de asemenea, o clauza contractuala unde este stipulat termenul de indeplinire a obligatiei platii pretului.

Avansul poate fi remis sau nu.

Antecontractul poate fi notat in Cartea Funciara.


In cazul in care vanzatorul -promitent nu mai doreste sa opereze transferul dreptului de proprietate, se instituie o ipoteca legala in favoarea cumparatorului, daca antecontractul a fost inscris in Cartea Funciara.

In ipoteza in care promitentul-vanzator refuza, la termen, perfectarea contractului de vanzare-cumparare, va puteti adresa instantei de judecata, in vederea pronuntarii unei hotarari care tine loc de contract de vanzare-cumparare (daca sunt intrunite cerintele legii pentru a opera transferul dreptului de proprietate ).





Ultima modificare: Joi, 29 Iulie 2021
insresuma, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refuz semnare contract de vanzare-cumparare DrHOOK. DrHOOK. Buna seara, Am un prieten care vinde un apartament,a facut un antecontract de vanzare-cumparare cu un cumparator care a obtinut un credit ipotecar. In ... (vezi toată discuția)
Antecontract vanzare cumparare paul_2008 paul_2008 Buna-ziua, Am incheiat un antecontract de vanzare-cumparare apartament,din care am predat la data semnarii sale un avans de 15.000 lei. Contractul trebuia ... (vezi toată discuția)
Modificare preț apartament într-un imobil în construcție. este normal să mi se ceară bani în plus față de prețul din antecontract? stelianmarian stelianmarian Buna. Cu cateva luni in urma am semnat un antecontract pentru un apartament si am platit in avans cu bani cash tot apartamentul. S-a calculat contravaloarea in ... (vezi toată discuția)