Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... suspendare proces partaj!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

suspendare proces partaj!

sa suspendat procesul civil, partaj regim matrimonial, in apel la tribunal, fiindu mi facuta plangere penala, pentru un act de donatie facut la primarie, in anul 1994, ca fiind sermnatura falsa, procuratura de 4 luni, nu face nici o cercetarea a
dosarului!
eu cred ca plangerea e tardiv introdusa , cred ca s a prescris..
parata aluat act de aceste donatii, procesul dureaza din 2014...a avut acces la dosar , fiind si grefiera...
ce e de facut?
E complicat cazul.

Dacă e suspendata cauza trebuie văzut exact ce e de făcut pe baza actelor.

E posibil sa nu se poată face nimic sau sa se poată...
Depinde de mai multe lucruri...

Daca pârâta a fost grefiera e și mai complicat....
Buna seara,
Dosarul e suspendat pana la solutionarea penalului?
Daca da atunci aveti de asteptat cam 2 ani.
Contactati un avocat care sa va ajute.
am cerut urgentarea penalului, dar degeaba, dar fapta, chiar de ar fi reala, desi nu e, nu e prescrisa din 1994, care e sensul cercetarii, eu sant martor, e vorba de donatia SUMEI DE 250000 LEI-1994, CAM 30 MILIOANE ACTUAL...de la mama catre mine, in alt judet, ca urmare a vanzarii unor bunuri ramase dupa decesul tatalui meu?
parata are nas , un judecator de curte de apel, alba, acolo unde esi procesul la tribunal...
fals in inscrisuri private si uz de fals...
Buna seara
URGENTAREA PENALULUI ... nicio sansa.
Cat priveste prescriptia, a intervenit prescriptia speciala prevazuta de art. 122 raportat la 124 vechiul cod penal.
daca faptele penale din 1994, sant prescrise de ambele coduri penale , vechi si nou, cum a fost primita si inregistrata plangerea?
cum se deruleazaq cercetarea, intreb si eu?reclamanta (parata) stia si a vazut si atunci, si acum... actele ,sant in dosarul de partaj, din 2014, a fost la proces personal, a studiat dosarul, sentinta s a pronuntat in sept 2015, plangerea a fost facuta in mai 2016..regula celor trei luni...?