Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... talon de vize iscir
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

talon de vize iscir

in cazul unui autorizatii(de stivuitorist) noi facuta in acest an, necesita completarea talonului daca nu a depasit un an?

intreb acest lucru deoarece autorizatia a fost 'respinsa' cand am incercat sa ma angajez la o firma noua..
Ordinului Ministrului Economiei 2154/ 2009, privind punerea in aplicare a Prescriptiei Tehnice CR8 - 2009 mentioneaza:
"Autorizarea personalului de deservire a Instalatiilor/ echipamentelor si acceptarea personalului auxiliar de deservire" care intra sub incidenta ISCIR, incepand cu anul 2012, autorizatiile pentru manevranti stivuitoare (STIVUITORISTI) eliberate inainte de anul 2009 nu mai sunt valabile, decat insotite de un talon pentru vize anuale, elibarat de ISCIR IT. Deasemenea toate autorizatii ISCIR pentru deserventi sunt valabile pentru o perioada de 4 ani, dupa care valabilitatea acestora poate fi prelungita prin participarea la un stadiu de instruire in vederea prelungirii valabilitatii organizat de formatori autorizati de catre ISCIR IT in acest scop, pentru fiecare meserie care intra sub incidenta ISCIR.
Pentru obtinerea unui talon pentru vize anuale în vederea prelungirii valabilitatii autorizarii ISCIR in meseria de STIVUITORIST, personalul de deservire care poseda autorizatii emise in anul 2008 si anii precedenti acestuia trebuie sa urmeze un stagiu de instruire de 10 ore."
Daca va incadrati in aceste prevederi, in mod normal nu este necesara viza pe talon pentru 2016. Respingerea autorizatiei dvs. la angajare trebuie sa fi avut un alt motiv, daca autorizatia ISCIR a fost obtinuta in 2016. Depinde si de firma care v-a eliberat autorizatia, aceasta trebuia sa fie autorizata de catre ISCIR teritorial.