Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit si cass la profesii liberale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit si cass la profesii liberale

cum se calculeaza impozitul si contributiaCASS in cazul prestarii de servicii ca profesii liberale,venitul fiind net (pe factura) :
a) se aplica procentele aferente,in mod independent, la venit, sau
b) se scade cota aferenta CASS din venit siapoi se calculeaza impozitul din diferenta ?
cu toata stima,multumesc mult !
daca se poate, rog precizati reglementarea legala,in cazul de fata,din legislatia fiscala
Pentru calculul impozitului pe venit:

ART. 75 - Recalcularea și impozitarea venitului net din activități independente

(1) Organul fiscal competent are obligația recalculării venitului net anual/pierderii nete anuale, determinat/determinată în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, stabilit/stabilită potrivit Declarației privind venitul realizat, prin deducerea din venitul net anual a contribuțiilor sociale obligatorii datorate, potrivit prevederilor titlului V - Contribuții sociale obligatorii.

Pentru CASS:

ART. 170 - Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate datorate de persoanele fizice care realizează venituri din activități independente și care determină venitul net anual în sistem real și/sau pe baza normelor anuale de venit

(1) Pentru persoanele fizice care realizează venituri din activități independente și care determină venitul net anual în sistem real și/sau pe baza normelor anuale de venit, baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate este diferența pozitivă dintre venitul brut și cheltuielile efectuate în scopul desfășurării activității independent, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuția de asigurări sociale de sănătate sau valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportată la numărul de luni în care a fost desfășurată activitatea pe fiecare sursă de venit

Ambele articole sunt din Legea nr. 227/2015 privind codul fiscal