Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract

buna ziua lucrez la o firma de paza si securitate .. ei nu si au respectat contractul individual de munca . nau dat salarile se poate trimite o notificare catre firma ca in termen de cateva zile daca nu platesc salariul sa se desfaca contractul de munca daca este un model de notificare sau cerere ceva . X-(
Puteti demisiona fara preaviz , conform art.81 alin.8 C.mun., daca angajatorul nu v-a achitat salariul.

In acest caz, c.i.m. va inceta la data mentionata in cererea de demisie.

Art. 81 din Codul Muncii:
(1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
......
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

Una din obligatiile angajatorului prevazute in art.40 alin.2 C.mun. (lit.c) este sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca. Altfel spus, are obligatia de a va achita salariul.

Incalcarea acestei obligatii de catre angajator , va da dreptul sa demisionati fara preaviz.
Cornel Vasile, Consilier juridic