Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenire concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenire concediu crestere copil

Buna seara,

Legat de revenirea din CCC, cu 60 de zile inainte de implinirea varstei de 2 ani de catre copil:
Data de revenire din CCC ar trebui sa fie 22 decembrie 2016. In perioada aceea compania trimite angajatii sa lucreze de acasa. Persoana care a fost in CCC nu poate incepe direct sa lucreze de acasa deoarece au trecut aprox 2 ani de cand nu mai este la curent cu ceea ce s-a mai adaugat/schimbat in companie.
Intrebarea este, cele 60 de zile pot incepe cu concediu de odihna?
Concediul de odihna se considera venit impozabil astfel incat sa nu fie afectat stimulentul de insertie?
netcupeter a scris:

.....
Intrebarea este, cele 60 de zile pot incepe cu concediu de odihna?
Concediul de odihna se considera venit impozabil astfel incat sa nu fie afectat stimulentul de insertie?

Da, cele 60 de zile pot incepe cu perioada de concediu de odihna.

Indemnizatia de CO este un venit impozabil si nu afecteaza dreptul la stimulentul de insertie.
Multumesc!
Pe parcursul celor 60 de zile, in care mama se intoarce la serviciu, tatal poate intra in CCC pe ce perioada?
Inainte sa se modifice legea cu indemnizatia, tatal a depus negatie referitoare la CCC, dar acum, cu noua lege, ar fi o idee buna sa intre si el in concediu.
Se mai poate modifica negatia anterior depusa?

Multumesc!
Tatal poate intra cel putin o luna in CCC.
Multumesc!
Daca mama se intoarce la serviciu cu 60 de zile inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului, tatal cat mai poate sta maxim in CCC? 2 luni?
Daca mama revine la munca cu 60 de zile inainte de a implini copilulvarsta de 2 ani, tatal poate intra in CCC maxim 2 luni (60 de zile).