Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Retragere din sindicatul Sanitas
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Retragere din sindicatul Sanitas

Sunt membru Sanitas si doresc sa ma retrag.Mi s-a spus ca dupa retragere institutia unde lucrez imi va opri in continuare suma pe care o plateam pana acum sindicatului,ca si cotizatie de nemembru?Exista vreo lege in acest sens?Care este aceea?Nu ar trebui sa ma informeze exact inainte....?
Ministerul Sănătății a acceptat, în urma discuţiilor cu sindicatele, ca în contractele colective de muncă încheiate la nivel de sector să fie introdusă plata unei contribuţii (0,6% din salariu) de către angajaţii nemembri de sindicat. In aceste conditii daca si in Contractul colectiv de munca la nivelul unitatii dvs exista aceasta clauza ,inseamna ca retinerea are un temei legal.