avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ordonanta 22/24.08.2016 - prevenirea incapacitatii de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ordonanta 22/24.08.2016 - prevenirea incapacitatii de plata

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti cine trebuie sa faca aceasta raportare privind datoriile mai vechi de 30 de zile si mai mari de 10000 lei, toate persoanele juridice fara exceptie sau doar cei care vor sa faca compensarea sumei datorata sau de incasat prin documentele special emise (ordinele de compensare).

Multumesc
Cel mai recent răspuns: florip , utilizator 13:27, 6 Octombrie 2016
Raportarea se face de catre PJ a caror sume de 10.000lei/pe factura emisa, sunt depasite fata de scadenta negociata cu 30zile. Teoretic, compensarea se face in interiorul perioadei de scadenta.
Daca eu am o factura in suma de 200.000 lei din care s-a incasat 130.000 lei sold restant 70.000 lei scadenta fiind depasita cu mai mult de 30 de zile , trebuie sa o raportez la CCPI chiar daca eu nu am de facut plati fata de aceasta persoana juridica, adica cu ce sa compensez suma restanta ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Compensare datorii/creante tatiana1 tatiana1 Compensarea datoriilor pentru care au fost emise facturi cu valoare mai mica de 10.000 lei dar totalul facturilor este de 20.000 lei ,cu creante pentru care ... (vezi toată discuția)
Compensari tasia tasia Va rog sa-mi spuneti procedura prin care se pot face compensari intre doua firme, daca suma de compensat este mai mare de 10000 lei si depaseste 30 de zile de ... (vezi toată discuția)
Compensare oviiul oviiul daca o persoana juridica are de achitat catre alta persoana juridica mai multe facturi care insumate depasesc suma de 10000 lei( valoarea fiecarei facturi ... (vezi toată discuția)