Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ordonanta 22/24.08.2016 - prevenirea incapacitatii de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ordonanta 22/24.08.2016 - prevenirea incapacitatii de plata

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti cine trebuie sa faca aceasta raportare privind datoriile mai vechi de 30 de zile si mai mari de 10000 lei, toate persoanele juridice fara exceptie sau doar cei care vor sa faca compensarea sumei datorata sau de incasat prin documentele special emise (ordinele de compensare).

Multumesc
Raportarea se face de catre PJ a caror sume de 10.000lei/pe factura emisa, sunt depasite fata de scadenta negociata cu 30zile. Teoretic, compensarea se face in interiorul perioadei de scadenta.
Daca eu am o factura in suma de 200.000 lei din care s-a incasat 130.000 lei sold restant 70.000 lei scadenta fiind depasita cu mai mult de 30 de zile , trebuie sa o raportez la CCPI chiar daca eu nu am de facut plati fata de aceasta persoana juridica, adica cu ce sa compensez suma restanta ?