Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Antecontract Vanzare-Cumparare Casa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Antecontract Vanzare-Cumparare Casa

Buna ziua,

Am contractat in luna Februarie o firma cu care am facut un antecontract in care ei se angajau sa imi construiasca o casa pana la finele lunii iulie. Acest lucru nu s-a intamplat iar ca urmare am semnat inca o prelungire de antecontract pana pe 15 octombrie. Antecontractul a fost facut pentru rezervarea fondurilor la prima casa. Acest nou termen va expira in urmatoarele zile iar casa inca nu este gata pentru a fi locuibila si nici nu va fi pana la data mai sus mentionata. In acest caz doresc sa nu mai fac inca o prelungire de antecontract si sa renunt la casa, care ar fi procedura corecta pentru acest caz?

Atasez o sectiune (poza) din antecontract referitoare la avans:
[ link extern ]

Cum as putea proceda astfel incat sa nu ma trezesc cu surprize din partea lor ca defapt eu nu am vrut sa semnez un contract? Exista vreo firma/metoda prin care vine o persoana la fata locului si poate constata ca eu sunt cel nedreptatit si sa imi primesc avansul inapoi fara probleme?

O zi buna :)

Solutia juridica este sa actionati conf.clauzelor contractuale postate de dvs.
Ce scrie in contract referitor la rezilierea contractului din culpa constructorului?
avvalentina a scris:

Ce scrie in contract referitor la rezilierea contractului din culpa constructorului?

Nu am gasit nimic legat de rezilierea, aduc aminte ca totusi este vorba de un antecontract.