Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Retragerea dintr-o societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Retragerea dintr-o societate

Buna ziua
Dețin cu o persoana un SRL-D de doi ani. Firma a acumulat ceva datorii către stat
Asociatul meu , s-a mutat din oras. Iar eu am rămas cu munca pentru doi, si nu mi convine aceasta situație. As dori sa ma retrag din firma , intre noi exista in momentul asta si niște divergente. Menționez ca amândoi detinem societatea cu drepturi egale. 50-50 si amândoi avem dreptul de administrator si semnătura in banca. As vrea sa fac demersurile necesare pentru a ma retrage sa-i las lui societatea si sa imi deschi o alta eu. Care sunt demersurile si daca depind de acordul lu de a ma retrage din societate?
Ii puteti ceda partile sociale. In acest sens il puteti notifica si vedeti daca doreste. O alta solutie este vanzarea partilor sociale catre o alta persoana, sau dizolvarea si lichidarea societatii - dar acest demers presupune achitarea datoriilor societatii. Si apoi va puteti deschide o noua societate, dar nu SRL-D.
Sigur că pentru a rezolva problema este nevoie de acordul asociaților. În caz contrar chestiunea se rezolvă în instanță.
Se pot cesiona părțile sociale către asociat sau către o altă persoană (care va fi cooptată în societate și apoi va avea loc retragerea dvs), se pot cesiona ps către dvs (caz în care veți deveni asociat unic) sau se poate dizolva/lichida firma (caz în care datoriile la stat trebuie achitate).
Aveți mai jos un articol privind modalitățile de retragere a asociatului dintr-un srl:

[ link extern ] /