Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CIND POT SA MA PENSIONEA ANTICIPAT CU PENALIZARE?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CIND POT SA MA PENSIONEA ANTICIPAT CU PENALIZARE?

BUNA-ZIUA. Sunt nascuta in luna mai 1961 si am o vechime totala in munca de 34 ani.Cind as putea sa ma pensionez anticipat sau anticipat cu penalizare?Multumesc.
La 57 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ani si 2 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 32 de ani si 2 luni, fara stagiul asimilat.