avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CIND POT SA MA PENSIONEA ANTICIPAT CU PENALIZARE?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CIND POT SA MA PENSIONEA ANTICIPAT CU PENALIZARE?

BUNA-ZIUA. Sunt nascuta in luna mai 1961 si am o vechime totala in munca de 34 ani.Cind as putea sa ma pensionez anticipat sau anticipat cu penalizare?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:05, 7 Octombrie 2016
La 57 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ani si 2 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 32 de ani si 2 luni, fara stagiul asimilat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data de pensionare motanila motanila La ce data se poate solicita sotia pensionare anticipata/normala ,nascuta in 11-09-1961 cu o vechime de 28 ani din care 13 ani grupa a 2 de munca ?.Perioadele ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata tuilleries tuilleries Buna ziua. In lumina ultimelor prevederi legislative in materie, va rog sa imi spuneti cand ma pot pensiona la limita de varsta si anticipat, respectiv ... (vezi toată discuția)
Pensionare la cerere! Eugenia Popescu Eugenia Popescu sunt nascuta in 1961,august,01,am 32 ani vechime,14 in gr a2a,sex F,cand pot beneficia de pensie anticipat sau partial anticipat? ... (vezi toată discuția)