Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... program vizita minor inainte de divort?custodie comuna?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

program vizita minor inainte de divort?custodie comuna?

Buna ziua,

In urma unor probleme eu si sotia trecem printr-un divort.
-La ora actuala eu m-am mutat cu domiciulul de la acasa,iar sotia ma lasa sa imi vad copilul cand are ea chef sau imi inveteaza tot felul de scuze pt care nu pot sa il vad, si nici sa il iau peste weekend pe la mine. ce pot face?
- Plus ca mi-a dat de inteles ca ea dupa divort o sa plece cu copilul la ai ei care sunt din alt judet si ca dupa aceea ar vrea sa plece in strainatate dar sa incredinteze copilul minor la o ruda de a ei....Ce pot face in acest caz?
Si daca se decu in alt judet dupa divort am dreptul ca pe weekend sa ma duc sa i-au copilul pe la mine pe acasa sau trebuie sa il vizitez doar acolo?

Multumesc
Buna ziua,
Daca deja ati depus actele de divort va puteti adresa instantei de judecata cu o cerere de ordonanta presedintiala pentru stabilirea unui program de vizitare cu luarea copilului la dumneavoastra acasa. Sper ca nu e un copil sub un an si nu mai e alaptat ca atunci nu vi se va da voie sa-l luati acasa.
Dupa divort, daca se stabileste domiciliul minorului la mama si aceasta se muta va duceti si vedeti minorul unde este si-l luati acasa cum stabileste instanta, indiferent ca este ea sau nu de fata.
Daca ea pleaca din tara atunci veti putea solicita sa se stabileasca domiciliul mionorului la dumneavoastra.
~ Conținut șters la cerere ~
Puteți cere pe ordonanta un program de vizita.

E posibil ca instanta sa va permită sa luați copilul în weekend dar e greu...

Depinde de multe variabile...