Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Eroare materiala pretitlu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Eroare materiala pretitlu

Care este , din punct de vedere legal , entitatea juridica care poate corecta erorile dintr-un Proces-verbal initial de punere in posesie ( pretitlu ) in urma caruia a fost emis un titlu de proprietate cu erori materiale de inscriere ?
Buna ziua,
Emitentul poate, la solicitare sau obligat de instanta, sa faca modificarile.
In mod normal, entitatea care a emis procesul verbal initial de punere in posesie (sau entitatea succesoare in drepturi) este indreptatita sa indrepte erorile materiale.
In caz contrar, trebuie sa va adresati instantelor de judecata
temeiul legal este ... ???