Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Formare profesionala din initiativa angajatorului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Formare profesionala din initiativa angajatorului

Buna ziua.
In cazul in care am beneficiat de un curs de formare profesionala, din initiativa angajatorului si implicit achitat integral de catre angajator, dar nu am semnat nici un act aditional care sunt drepturile si obligatiile mele?
1. Pot fi obligat la semnarea unui act aditional ulterior incheierii cursului?
2.Semnarea unui act aditional uleriror poate face referire strict la perioada de obligativitate a prestarii muncii in favoarea angajatorului? 3.Schimbarea functie (avansare) sau majorari salariale pot sau nu sa fie efectuate in acea perioada?
3.Diploma obtinuta in urma curusului se patreaza de catre angajator pana la incetarea contractului individual de munca? Sau dreptul de pastrare imi revine personal?

Astept raspuns cat mai curand posibil.
Multumesc.
1. Nimeni nu poate fi obligat sa semneze un act impotriva vointei sale. Insa ,potrivit art.196 alin.2 din Codul Muncii, modalitatea concretă de formare profesională, drepturile şi obligaţiile părţilor, durata formării profesionale, precum şi orice alte aspecte legate de formarea profesională, inclusiv obligaţiile contractuale ale salariatului în raport cu angajatorul care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesională, se stabilesc prin acordul părţilor şi fac obiectul unor acte adiţionale la contractele individuale de muncă.

2. Semnarea ulterioara a actului aditional nu poate avea ca obiect decat cursul/perioada de formare profesionala efectuata.

3. Diploma este un bun propriu al salariatului.