Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie handicap

Buna ziua! As dori sa stiu ce acte imi trebuie pentru asta?
pentru intocmirea dosarului trebuie sa va adresati Directiei de protectie sociala....
actele necesare: acte identitate, acte medicale eliberate de catre medici specialisti, acte care stabilesc boala, handicapul, acte care atesta realizarea de venituri, raport de expertiza sociala, raport intocmit de autoritatea tutelara de pe langa primarie
PROCEDURĂ-CADRU de evaluare a persoanelor adulte în vederea încadrării în grad şi tip de handicap

Art. 7
(1)Documentele necesare în vederea evaluării complexe, prevăzute în
Hotărârea Guvernului nr. 430/2008 pentru aprobarea Metodologiei privind
organizarea şi funcţionarea comisiei de evaluare a persoanelor adulte cu
handicap, sunt următoarele:
a)cerere-tip de evaluare complexă;
b)copie de pe documentele de identitate;
c)documente medicale:
1.referat privind situaţia medicală prezentă, întocmit de medicul specialist;
2.scrisoare medicală-tip de la medicul de familie, numai în situaţia primei
prezentări la SECPAH;
3.copii de pe biletele de externare, dacă este cazul;
4.investigaţii paraclinice solicitate de SECPAH;
d)ancheta socială efectuată de serviciul social specializat din cadrul primăriei
în a cărei rază are domiciliul sau reşedinţa persoana cu handicap;
e)adeverinţă din care să rezulte calitatea de salariat, în cazul salariaţilor,
copie a deciziei de pensionare şi, respectiv, talon de pensie, în cazul
pensionarilor, adeverinţă conform căreia persoana nu are niciun venit, în
cazul persoanelor fără venituri.
(2)Documentele prevăzute la alin. (1) se constituie într-un dosar care va sta
la baza evaluării persoanei în vederea încadrării în grad şi tip de handicap.
(3)SECPAH poate solicita completarea dosarului cu rezultate ale
investigaţiilor paraclinice necesare întocmirii raportului de evaluare
complexă, atât în faza de analiză a dosarului, cât şi în cea de evaluare
propriu-zisă.